ČESKO - PORTUGALSKO
EHF EURO 2020
WOMEN´S HANDBALL WORLD CHAMPIONSHIP  2019
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
2.1.2013 otevřeno: 3380 x

Česko-slovenské memento

Páteční utkání České republiky se Slovenskem svou účastí ozdobí někdejší česko-slovenští reprezentanti. Připomenut bude úspěch v podobě stříbrných olympijských medailí i poslední působení společného výběrů Čechů a Slováků.


Prvního lednového dne roku 1993 vznikly z jednotné Česko-slovenské federativní republiky dva samostatné státy. Rozpad společného státu „Čehoslováků“ znamenal i rozpad česko-slovenských sportovních reprezentací, včetně těch házenkářských. Příležitosti česko-slovenského mezinárodního střetnutí v rámci letošního Novoročního poháru se rozhodly Český svaz házené a Slovenský zväz hadzanej využít k připomenutí některých jubilejních výročí společné házenkářské historie.

 

 

V uplynulém roce uběhlo 40 let od jednoho z největších úspěchů české i slovenské házené - zisku stříbrných medailí z XX. LOH 1972 v Mnichově.
 

 

První se váže k odcházejícímu roku 2012, neboť jeho 10. září uplynulo přesně 40 let od okamžiku, kdy na XX. LOH v Mnichově získala naše výprava jediný olympijský cenný kov v házenkářské historii České i Slovenské republiky. Mužstvo vedené česko-slovenskou trenérskou dvojicí Jiří Vícha – Ladislav Šesták tehdy se štěstím postoupilo ze skupiny, ale v semifinálové fázi dokázalo zvítězit nad Švédskem i Sovětským svazem (shodně 15:12) a postoupilo do finále proti v té době bezkonkurenčnímu týmu Jugoslávie. Stříbro z OH 1972 je jedním z nejslavnějších úspěchů československé házené a postarala se o něj tato sestava: Škarvan Jaroslav, Mikeš Pavel, Kavan Jiří, Králík František, Škára Zdeněk, Jarý Pavel, Satrapa Ivan, Pospíšil Peter, Klimčík Arnošt, Haber Vladimír, Brůna František, Konečný Jaroslav, Beneš Ladislav, Krepindl Jindřich, Lukošík Andrej, a Lafko Vincent.

 

 

Připomenuto bude rovněž družstvo, které v roce 1993, tedy již po rozpadu společného státu, reprezentovalo československou házenou na MS ve Švédku. Tým vedený Vladimírem Haberem a Michalem Bardou skončil na sedmé příčce, o kterou se zasloužila tato sestava: Raška Pavel, Mesiarik Peter, Švajlen Ľubomír, Šuma Vladimír, Vaněk Zdeněk, Bečvář Roman, Šetlík Martin, Hrabal Libor, Tonar Michal, Sovadina Libor, Házl Petr, Prokop Bohumír, Cvičela Michal, Hudák Luboš, Holeša Jaroslav a Čapka František.

 

 

Slavnostní ceremoniál proběhne v přestávce střetnutí Česká republika – Slovensko, které jena programu v pátek 4. ledna od 16.15 hod. Informace o zápasovém programu Novoroční poháru a prodeji vstupenek naleznete ZDE.

 


Přijďte vzdát osobně hold úspěšným česko-slovenským reprezentantům a připomeňte si poslední společný tým.