2020 Women´s EHF EURO
EHF EURO 2020
WOMEN´S HANDBALL WORLD CHAMPIONSHIP  2019

Házená v TV

05. 11. 2019 20:05 hod. ČT Sport
STRABAG Rail Extraliga: Cement Hranice - Pepino SKP Frýdek-Místek
12. 11. 2019 20:05 hod. ČT Sport
KH ISMM Kopřivnice - Sokol Nové Veselí
20. 11. 2019 18:00 hod. ČT Sport
STRABAG Rail Extraliga: Talent M.A.T. Plzeň - HCB Karviná
03. 12. 2019 20:05 hod. ČT Sport
STRABAG Rail Extraliga: Sokol Nové Veselí - HC Dukla Praha
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
21.1.2015 otevřeno: 1334 x

Jan Filip: Musíme zlepšit to, co jde hned!

Dopředu nepočítá. Ani vlastně neví, jestli o postupu do osmifinále mistrovství světa v Kataru rozhoduje skóre, vzájemný zápas, nebo co vlastně. „O to jsem se zatím nezajímal. V hlavě máme především Island. Jedině vítězstvím nad ním vede cesta do osmifinále,“ ví trenér české reprezentace Jan Filip. Nepotěšilo ho, že Islanďané vybojovali překvapivě bod proti olympijským vítězům z Francie. Tím se situace českého týmu sice zkomplikovala, ale zároveň vyjasnila. Do play-off ho posunou jen vítězství nad Islandem a Alžírskem a nulový zisk Islandu i proti Egyptu.

 

Překvapil vás výsledek Island-Francie 26:26?

No Islanďani si to prostě uhráli. S tím nic nenaděláme. Tak to je. 

 

Jak moc mrzí, že jste neporazili Egypt? Nebo už jste ten úterní zápas hodili za hlavu a myslíte jenom na Island?

My si především zápas s Egyptem musíme pořádně rozebrat. Podíváme se na to, co vedlo k tomu, že jsme ho nevyhráli. Nejdůležitější jsou naše přesilové hry. Ať v útoku a nebo že jsme inkasovali. V té klíčové, kolem čtyřicáté minuty jsme naši přesilovku prohráli 0:3 a to mělo vliv na výsledek. Budeme se zajímat také o začátek zápasu, který nám vyšel. Vedli jsme 3:1, brankář měl dva dobré zákroky včetně chytnuté sedmičky. Ale pak jsme dlouho, skoro deset minut nedali gól. Od tohoto momentu jsme pak tahali za kratší konec. 

 

 

V čem se utkání proti Egyptu zlomilo, když jsme měli tak dobrý vstup do obou poločasu?

Na začátku druhé půle jsme se vrátili do hry. Vyrovnali jsme a měli jsme možnosti jít do vedení, ale opět jsme „předvedli“ hodně neproměněných stoprocentních příležitostí. A to společně s těmi přesilovkami rozhodlo, proč jsme zápas s Egyptem prohráli. 

 

Jaké máte vysvětlení pro zahozené tutovky a nekoncentrovanost?

Máme s obojím problém. My pracujeme lépe, když hrajeme šest na šest. Zkoušeli jsme variantu 4-2. Ale dostáváme laciné góly. To nejsou systémové chyby, ale chyby jednotlivců.

 

Váš tým střílí minimum gólů z dálky...

V prvním zápase proti Francii se nám to dařilo. Pavel Horák to předvedl. Ale je to spojené se silami. On se hrozně vydává v obraně. A hrajeme s malými hráči, takže musíme mít jiný cíl, než to odstřílet shora. Chceme využít jejich rychlost i proti ofenzivnějším obranám. V takových zápasech pak rozhoduje každý maličkost, no a když to spočítáme, tak jsme měli proti Egyptu jedenáct nevyužitých šancí a k tomu ty přesilovky...

 

Jsou ty neproměněné tutovky o hlavě?

Ne, není to jen o hlavě. My se přivedeme do problému už v tom trháku, kudy běžíme. Ale to jsou ty věci, na kterých musíme pracovat.

 

Pramení to z nezkušenosti?

Nemůžeme říct, že je to v nezkušenosti. To se týká i hráčů, kteří ty zkušenosti mají. Spíš jde o herní návyky, které máme. Když je hráč pod tlakem, tak dělá ty „automatismy“ tak, jak je má naučené. 

 

Filip Jícha nastoupil do prvního zápasu na mistrovství. Uspokojil vás jeho výkon?

Filip nám samozřejmě pomohl. Když jsme měli problémy s přesilovkou, tak jsme ho dali na spojku, protože má ty rozhodující schopnosti. A z 90 procent to rozhodl dobře. Ale jiná věc je, jestli z toho dáme gól. Přesilovky s ním na levé spojce byly dobré.

 

Zdá se, že brankáři Galia a Štochl nejsou v ideální pohodě...

Trápí nás to. To nebudeme zastírat. Kluci to vědí sami. Abychom vyhráli zápas, potřebujeme nadstandardní výkon brankářů. A ten zatím nepřišel.

 

Jak se rozhodujete, který půjde do branky?

Pro zápas s Egyptem jsme se po debatách d Danem Kubešem rozhodli pro Štochla. Před Islandem to budeme samozřejmě řešit dál. My v ně věříme. Pro ně to samozřejmě také není jednoduchá situace. Nebylo to mockrát, že by některý z nich nepodával nadstandardní výkon. 

 

Mluví se o rezervách týmu? Ondřej Zdráhala po utkání s Egyptem řekl, že je hodně co zlepšovat...

Hodně co zlepšovat tam je. Ale to jsme věděli. Nastoupili jsme proces, který nejde urychlit. Jsou věci, které urychlit jdou. Jsou věci, které jsou jednodušší, abychom se v nich posunuli. hned. A jsou věci, které budou trvat delší dobu.

 

Už víte, co a jakým způsobem chcete hrát proti Islandu?

Čeká nás zase lepší soupeř, než jsme my. Z hlediska kvality to tak prostě musíme vidět. Sledovali jsme jejich zápasy se Švédy i s Francií. Je to tým, který se oproti utkání se Švédskem proti Francouzům herně hodně zvedl, i výsledkově, protože měli šanci na vítězství. Obrovské nebezpečí je v jejich útoku, protože mají hráče, kteří jsou atleticky výborně vybavení. Mají dobré rozhodovací schopnosti, jestli má jít hráč do útoku sám, nebo přihrát. Budeme se muset hodně rychle vracet. Přestože jde o skandinávskou házenou, přece jen je jiná než ta švédská. Všechno to jsou zkušení hráči.

 

Co udělate s týmem, aby nebyl tak „dole“?

Žádná porážka nepomáhá. Ale když vidíme ty rezervy, které můžeme zlepšit, tak na nich musíme pracovat. To nás může posunout dopředu. Teď je důležité, abychom se skutečně co nejvíc zlepšili v tom, v čem jsme schopní se zlepšit hned. Musíme to celé zvednout. Odhodlání tam včera bylo. V tom problém není. Ale sráží nás, když se dostaneme na remízu, nebo mínus jeden gól. Ale pak tam spadnou další tří góly. To stojí psychické i fyzické síly.

 

čem může nastat okamžité zlepšení?

V disciplíně. O té mluvíme. Vracení do obrany, kudy mám běžet. To jsou věci, které se dají změnit hned. 

 

Foto: Pavel Lebeda/chf.cz