2020 Women´s EHF EURO
EHF EURO 2020
WOMEN´S HANDBALL WORLD CHAMPIONSHIP  2019

Házená v TV

20. 11. 2019 18:00 hod. ČT Sport
STRABAG Rail Extraliga: Talent M.A.T. Plzeň - HCB Karviná
03. 12. 2019 20:05 hod. ČT Sport
STRABAG Rail Extraliga: Sokol Nové Veselí - HC Dukla Praha
17. 12. 2019 20:05 hod. ČT Sport
STRABAG Rail Extraliga: HC ROBE Zubří - Pepino SKP Frýdek-Místek
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
27.11.2016 otevřeno: 1342 x

Trenér juniorů Tonar: "V sestavě máme ještě drobné otazníky, prosincový turnaj v Praze nám ale definitivně ukáže, jak na tom jsme"

Dnes večer se v Břvích setká osmnáctka hráčů nominovaných pro další přípravu na lednovou kvalifikaci o mistrovství světa házenkářů do 21 let. Co čeká české mladíky v přípravě do konce roku i v prvních dnech roku nového?

Trenér české juniorské reprezentace Michal Tonar se se svými svěřenci schází už v neděli večer v Břvích ke krátké, ale o to intenzivnější přípravě namířené k lednové kvalifikaci, v níž se tým českých mladíků poměří s Černou Horou, Maďarskem a Rakouskem. V rozhovoru připomněl smolnou jarní kvalifikaci v Praze a zadoufal, že se mladí hráči více prosadí na (nejen) extraligových palubovkách.

Netradičně v neděli večer a uprostřed vrcholící podzimní části ligových soutěží se scházíte s hráči ke krátké herní přípravě. Co juniory v následujících třech dnech čeká?
Kemp je tentokrát naplánován na dva a půl dne. Dnes se sejdeme v Břvích a pro kluky je naplánována na večer regenerace. Neviděli jsme se zase měsíc a od zítra už budeme pracovat s užší nominací pro lednovou kvalifikaci. V Břvich bude osmnáct hráčů. Visí nám ještě nějaké otazníky v otázce pivotů a křídel, které musíme v nejbližší době co nejlépe vyřešit. Máme v plánu dva přátelské zápasy - v pondělí proti Strakonicím a v úterý proti Dukle. Je vždycky lepší vidět v zápase, jak soupeř reaguje na naše kombinace a jestli naše hra funguje i v obraně. Hráči jsou urostlí, takže věřím, že tam to bude v pořádku. Máme už připravené videozáznamy s našimi soupeři. Máme k dispozici dva zápasy Černé Hory, máme záběry Rakušanů i Maďarů. Takže se do toho pustíme naplno.

Takže dva zápasy, k tomu nabité tréninky a videorozbory…
Čekají nás tři tréninkové jednotky. Uvidíme, jak budou kluci vypadat ve středu dopoledne, končíme středečním obědem i proto, že trenéři z klubů již tlačí na to, aby byli hráči k dispozici pro klubovou přípravu. Přece jen jsme uprostřed soutěže, hráče mnohdy čekají ještě tři extraligová kola. Chápu to, i když si myslím, že v tuto chvíli by reprezentace měla dostat prioritu. Jsou tu kluci, kteří se v extralize na hřiště ani tolik nedostanou.

Přišly proto nějaké omluvenky? Znovu bude chybět Kašpárek.
U Kašpárka nám klub, bohužel, tentokrát nevyšel vstříc, ale máme zprávy, že je ve výborné formě. Věřím, že si ji přinese i do reprezentace. Jinak velké problémy nebyly. Na velkém turnaji v Praze mezi svátky bychom se snad už měli sejít ale kompletní s Kašpárkem i třeba se Zemanem ze Zubří, kde podává skvělé výkony. Tři zápasy v Praze už by nám měly ukázat, jak jsme reálně na tom.

V Praze se tedy již na mezinárodním turnaji po vánočních svátcích připraví definitivní sestava pro kvalifikaci?
Pokud dostaneme zelenou od svazu, povoláme znovu osmnáct hráčů, dva z nich už ale budou vědět, že jsou náhradníci, a šestnáctka už by měla mít jasno o své nominaci pro kvalifikaci. Vím, že hráči takovou nejistotu také nemají rádi, i když i tato psychická odolnost by k tomu měla patřit. Věřím, že se to ale všechno sejde a my pak v lednu podáme minimálně stejně kvalitní výkon, jako na jaře.

A že se sejde i trochu víc štěstí.
V koutku duše věřím, že by se to mohlo podařit a bude to šťastnější, než když nám v dubnu chyběly dva góly. Je to na jednu stranu smůla, ale já jsem na kluky pyšný, že za ty dva roky, co jsme spolu, si to v hlavách srovnali a pochopili, že nastupovat v reprezentaci je něco jiného, něco extra. Já jsem stará škola, vidím to jaksi prestižně. Vždycky jsme se spoluhráči dávali přednost reprezentaci, samozřejmě, byla tam dobrá parta, skvělí kluci, hráli jsme velké turnaje, mistrovství Evropy, světa. Přál bych si, aby si to prožili i tito kluci, aby poznali tu atmosféru. A pak to i pro trenéry v A týmu bude jednodušší, kluci budou trošku omlácení a už z takové situace nebudou tolik vykulení. Máme dva měsíce na to, abychom to všechno dali do kupy a svou šanci si teď vybojovali.

O své místo mezi účastníky mistrovství světa zabojujete už na začátku ledna, hned v prvních dnech kalendářního roku. Netradiční čas, že?
Je to takový nedobrý termín, hned po Novém roce. Vánoce, Silvestr… kdo o tomto čase kvalitně potrénuje? Doufám, že kluci budou svědomití a udělají si alespoň nějaké osobní miniplánečky. Přece jen, lehnout si k televizi by nebylo ideální. A ten Silvestr holt jeden rok nebude tak bujarý… Hned 2. ledna nám v Hustopečích startuje závěrečný kemp a ve čtvrtek už se budeme přesouvat k Vídni. V pátek už nás čeká Černá Hora, pak Rakousko a Maďarsko. Doufejme, že to bude podle našich představ: Rozehrajeme se s Černou Horou, s Rakouskem máme nevyřízený účet za pražskou kvalifikaci a pak už zápas roku s Maďary. Trošku musíme spoléhat na to, že nebyli Maďaři v tak oslnivé formě na mistrovství Evropy a že budou hratelným soupeřem. V souboji o deváté místo na šampionátu těsně porazili Švýcary. Ale… V této kategorii se dva hráči patně vyspí a celé družstvo na tom tratí. Doufejme, že u nás se dva hráči dobře vyspí a my na tom vyděláme.

Vidíte to tedy optimisticky?
Já jsem optimista. Jsou to mladí kluci, kteří ještě loni hráli dorosteneckou ligu a přechod do mužské kategorie je vždycky tvrdý. Nemají to snadné. Je to rychlejší, silovější. Kluci mají nevýhodu i v tom, že to nejsou profesionálové a někdy tak před tréninkem i zápasy musí dostat přednost škola nebo zaměstnání. Navíc se mnohde v extraligových A týmech méně dostanou na hřiště a pak je vidět, že jim velmi chybí herní praxe. 90% hráčů nominovaných v juniorech se dostanou v zápase v lize na hřiště třeba na pět minut, je to pro ně těžké. Pak jim nakládáme, že chceme, aby hráli, hráli, ale když nemají herní zatížení v průběhu celé sezóny, je to těžké. V zahraničí jsou hráči, kteří i v juniorském věku hrají Ligu mistrů – Finové v dánských klubech, nemluvím o Němcích, kteří mají většinu národního týmu v bundeslize, snad vůbec nejkvalitnější soutěži… Fandím mladým klukům, že se tlačí na hřiště, že jsou sebevědomí a draví, je nesmysl, že by si měli svou pozici vyčekat. Z vlastní zkušenosti: V A týmu jsem si v šestnácti letech sice rok odseděl, ale v sedmnácti už jsem patřil do základu a odehrál třeba čtyřicet minut v zápase. Mladí dravci by se měli na hřiště v naší soutěži pouštět. Jestli tam bude víc chyb? Ty chyby ale dělají i ti starší a zkušenější hráči v Extralize. Myslím, že by to možná i přitáhlo trochu víc lidí. Mladí kluci by tomu třeba dodali zase jinou dynamiku.
 

NOMINACE:     

HERAJT Filip (SSK Talent 90 Plzeň), PŠENICA Bohumil (HC Zubří), HRDLIČKA Jan (HK Lovosice), MUBENZEM Dieudonné (Dukla Praha), ŠAFRÁNEK Ondřej (SSK Talent 90 Plzeň), DOŘIČÁK Filip (HC Zubří), CHMELÍK Jan (Dukla Praha), DĚDEČEK František (TJ Jablonec n. N.), FRANC Václav (HK Lovosice), ZOUREK Daniel (Sokol N. Veselí), BŘEZINA Filip (Dukla Praha), BIČIŠTĚ David (HK Lovosice), TONAR Jakub (Talent Plzeň), DOLEJŠÍ Jiří (Sokol N. Veselí), ŠTOHANZL Miroslav (Sokol N. Veselí), KÝVALA Daniel (Dukla Praha), KUČERA Vít (SSKP Handball Brno).

NÁHRADNÍCI:   

 

ZAVÁZAL Ondřej (Dukla Praha), NEJDL Tomáš (HBC Strakonice), RAJNOHA Lukáš (SKP Frýdek-Místek), KOPÁČ Filip (Dukla Praha), STEIN Adam (SSKP Handball Brno), KAŠPÁREK Stanislav (Balatonfürdi, Maďarsko), ZEMAN Štěpán (HC Zubří), ŠTĚRBA Jakub (Sokol N. Veselí).

 

DALŠÍ PROGRAM JUNIORSKÉ REPREZENTACE:

27. - 30. listopadu 2016 - tréninkový kemp, Břve

26. - 30. prosince 2016 - Turnaj čtyř zemí, Praha

2. - 8. ledna 2017 - přípravný kemp (Hustopeče?) a kvalifikační turnaj o postup na MS 2017 U21 v Alžírsku, Rakousko