EURO CROATIA 2018
EURO CROATIA 2018
Global Collect
TV COM Inkostar

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
19.3.2017 otevřeno: 2873 x

"Cítím, že potřebuju změnu a je čas zkusit něco nového," říká k přestupu do Neckarsulmu Luzumová

České reprezentantky Iveta Luzumová a Kamila Kordovská v uplynulých týdnech oznámily pro příští sezónu změnu svého působiště. Jedna napříč soutěží, druhá do jiné ligy i země. Jak jejich přestupy okomentoval trenér reprezentace Jan Bašný a sympatický rozhovor s Ivetou si přečtěte zde.

Kamila Kordovská podepsala dvouletou smlouvu s momentálně desátým celkem první německé nejvyšší soutěže HSG Blomberg-Lippe. Ve svých devatenácti letech se vydá na první zahraniční angažmá. „Přestože je mladá, už je dlouho ve WHIL a ještě celou dobu ve stejném klubu. Pro ni bude změna určitě přínosem,“ komentoval přestup mladičké reprezentantky kouč českého týmu Jan Bašný a dodal: „V Blomberg-Lippe se dobře pracuje s mládeží, soutěž je dobrá a relativní výhodou je i to, že to není úplně nejšpičkovější evropský klub, kde by třeba nedostávala tolik příležitostí. Tady určitě herní zatížení mít bude a to je pro její herní růst nesmírně důležité. A pokud se ještě posune dál, není nikde napsáno, že její další klub nebude některý z těch nejlepších evropských. Doufám, že to tak bude. A věřím, že z našeho týmu nebude jediná.“

Iveta Luzumová rovněž oznámila svůj odchod z Thüringer HC do Neckarsulm Sport-Union. Tedy v případě, že se její budoucí tým udrží v nejvyšší německé soutěži. „Iveta už nechtěla v Thüringeru pokračovat dál. Chtěla změnu a věřím, že to pro ni bude dobré. Přestože její nový klub je na tom výsledkově hůř a nehraje třeba evropské poháry, tak podle toho, co Iveta říká, bude tým postavený okolo ní samotné. Sama pomáhá klubu i organizačně tým přetvořit a dostat ho na vyšší příčky. Myslím, že to pro ni bude i nová motivace,“ řekl Bašný a připomněl i Ivetino velké vytížení v klubu německého mistra: „Byla hodně zraněná. V Thüringeru byla pro ni zátěž opravdu velká. Je to kvalitní tým, ale nemá takové finance, aby si zajistil hodně vyrovnaných kvalitních hráček. Proto všechny zápasy obehrávají se stejnou sestavou. Věřím, že i v tomto to pro Ivetu bude lepší.“

Iveta Luzumová se ohlédla po zápase s rakouskou reprezentací za odvetným utkáním přípravy, ve kterém Češky zvítězily v sobotu nad Rakouskem 35:26 a pak okomentovala důvody, které nejvíce ovlivnily její rozhodnutí přesunout se příští sezónu z Thüringenu do Neckarsulmu.

Iveto, v odvetě se podařilo oplatit Rakušankám porážku a to tedy pořádně vysoko. Po prohře 28:30 vítězství 36:25. Jak hodnotíte výkon svého týmu?
Řekly jsme si, že oproti tomu, co jsme hrály ve čtvrtek, musíme více bojovat. Ve čtvrtek nás Rakušanky zaskočily osobní obranou, na to jsme nebyly připravené. Porážku o dvě branky jsme jim proto chtěly vrátit. Byly jsme nabuzené a výsledek tomu i odpovídal. Hrály jsme opravdu dobře a plnily jsme pokyny, které nám dával trenér.

Minulý týden jste oznámila svůj budoucí přestup z týmu Thüringeru do Neckarsulmu. Čím vás tato nabídka zaujala a co ovlivnilo vaše rozhodnutí odejít z týmu několikanásobného německého mistra?
Už čtvrtý rok jsem v Thürinenu. A ano, každý mi říká: Je to mistr, hrajete ligu mistryň… Ale já už to tak necítím. Jsem unavená, byla jsem hodně zraněná. Musím zaklepat, že jsem se teď z toho všeho nějak dostala. Prostě už cítím, že potřebuju změnu, něco jiného. V Neckarsulmu to bude změna i v tom, že budu hrát jen jeden zápas týdně a nebudu pořád na cestách. Už jsem měla myšlenky i na návrat do Čech. Když přišla tato nabídka, byla jsem v kontaktu i s Alou Vojtíškovou, která tam je, a ta mi klub doporučila. Vzala jsem to. Říkala jsem si, že naposledy zkusím něco jiného, jsem za to ráda a těším se.

Právě s ohledem na vaše zdraví by to mohla být skutečně změna k lepšímu, že?
Přesně tak. Myslím, že už jsem házené obětovala hodně. I po stránce času, zdraví. Teď už přišel čas i na něco jiného. Já se na to pravdu hrozně těším! Sice v Neckarsulmu bojují o to, aby zůstali v první lize, ale mě to vůbec nevadí. Posilují tým a já vidím, že i prostředí v klubu je super. Splnili všechno, co jsem chtěla, vyšli mi ve všem vstříc a jsou to čtyři hodiny cesty do Prahy i do Písku. Měla jsem samozřejmě i jiné nabídky do zahraničí a opravdu hodně jsem o tom přemýšlela. Už jsem pět let pryč od rodiny i od přítele a už je to dost.

A ještě zpět k reprezentaci? Teď se znovu sejdete až před dvojzápasem s Tureckem. Jak vyhlížíte ke kvalifikačnímu play-off?
Nebude to nic lehkého. Všichni si myslí: Turecko – to máte postup skoro jistý. Ale teď hrály Turkyně proti Litvě a vysoko vyhrály. Hlavně na jejích půdě to nebude vůbec snadné. Doma musíme zahrát super zápas a vytvořit si náskok, protože u nich se může stát cokoliv. Je trochu nevýhoda, že hrajeme druhý zápas u nich, ale my se na to musíme dobře připravit a jestli chceme hrát na mistrovství a držet se v evropské špičce, musíme Turkyně porazit.