EURO CROATIA 2018
EURO CROATIA 2018
Global Collect
TV COM Inkostar

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
8.5.2017 otevřeno: 1372 x

Po výhře Islandu nad Makedonií česká reprezentace v čele skupiny, jistý postup mají po čtyřech zápasech Němci, Švédové a Španělé

Do červnové fáze kvalifikace o mužské EURO 2018 vstoupí čeští házenkáři díky skóre z první příčky ve Skupině 4. Šampionát zná po pořádajících Chorvatech další tři účastníky - zatím v kvalifikaci stoprocentní celky Švédska, Španělska a obhájců titulu, Němců. V tabulce střelců třetí Jakub Hrstka.

Nedělní duel na Islandu potvrdil, že v „české“ Skupině 4 si v boji o nejbližší evropský šampionát drží celé kvarteto stoprocentní bilanci na domácí palubovce. Seveřané zdolali Makedonce, ale přes nadějný průběžný výsledek 28:24 a pozdější vedení 30:27 si nedokázali zajistit s týmem okolo Kyrila Lazarova pozitivní vzájemnou bilanci. Na čtvrteční prohru o pět branek ze Skopje (MKD – ISL 30:25) nakonec zareagovali pouze nejtěsnějším vítězstvím 30:29. Island však splnil základní cíl bodově se dotáhnout na zbylé tři týmy skupiny. Hrdinou zápasu byl výtečně chytající Björgvin Pall Gustavsson, který navíc přidal hned dvě vstřelené branky a celkově je v kvalifikaci už na třech gólech. Makedonci opět spoléhali na Lazarova, který vsítil 8 branek. Tou poslední korigoval na konečných 30:29 pro Island a zároveň zaokrouhlil svůj brankový účet v kvalifikaci na rovných 40 branek ve 4 utkáních.

 

Jakub Hrstka se ve Zlíně řítí za jednou z 31 branek, které jej řadí do trojice nejlepších střelců kvalifikace o EURO 2018. Foto: J. Pavlík

 

V tabulce střelců je Lazarov mezi hráči, kteří nastoupili až do skupinové fáze kvalifikace, na vedoucí pozici. Na skvělém třetí místě je pak zuberský odchovanec a levý křídelník české reprezentace Jakub Hrstka s 31 góly. Mezi Hrstku a Lazarova se vklínil Černohorec Borozan, který 18 brankami přispěl k zisku třech bodů balkánského celku v květnovém dvojzápase se Slováky, díky kterým se Černá Hora posunula před Rusko a Slováky na průběžnou druhou příčku Skupiny 6. V ní se stali s 8 body jedním z trojice již jistých postupujících týmů Švédové, obdobně jako ve Skupině 3 Španělé nebo Skupině 5 Němci. Téměř jistotu postupu mají i Dánové, kteří vedou Skupinu 1 se 7 body, a i kdyby teoreticky v červnu prohráli oba své zápasy a klesli na třetí příčku, mohly by jim získané body stačit k zisku postupového místa vyhrazeného nejlepšímu z celků na třetích místech.

 

 

Q EURO 2018 - Skupina 4, průběžná tabulka 
p tým z v r p skóre b
1. CZE 4 2 0 2 114:104 4
2. MKD 4 2 0 2 114:111 4
3. ISL 4 2 0 2 105:110 4
4. UKR 4 2 0 2 99:107 4


Překvapením dosavadního průběhu kvalifikace mohou být výkony házenkářů Litvy, kteří v uplynulém týdnu navázali na podzimní výhru nad pozdějšími finalisty MS 2017 Nory a v květnových zápasech dvakrát zdolali Belgičany. Ve skupině s oběma finalisty lednového MS tak Litvě patří aktuálně s 6 body druhá příčka, Belgie je pak ze hry o postup mimo, navzdory podzimnímu statečnému odporu vůči Francii, které podlehla po boji 37:38 (19:17). Bez bodu jsou ve skupinové fázi kvalifikace EURO 2018 Lotyši ve Skupině 1 a Švýcaři, s Michalem Bardou v realizačním kádru, ve Skupině 5. Mimo hru o postup jsou také Poláci, kteří ve čtyřech zápasech Skupiny 1 získali pouhopouhý bod. Necelých devět měsíců po postupu do semifinále olympijského turnaje  na post kouče Polska rezignoval Talant Dujšebajev.


 

Kompletní tabulky kvalifikačních skupin nalezneteZDE