EURO CROATIA 2018
EURO CROATIA 2018
Global Collect
TV COM Inkostar

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
2.8.2017 otevřeno: 718 x

Ohlédnutí za reprezentační sezónou 2016/17 I. – budoucí dorostenci

Srpnový seriál sezónního hodnocení s trenéry reprezentačních výběrů mužské složky začínáme u týmu Aleše Kořínka a Petra Babáka, který se v uplynulé sezóně nově utvářel a následně bude do léta 2019 působit pod hlavičkou dorostenecké reprezentace ČR.


V prosinci 2016 se trochu ve stínu bojů ženské reprezentace na EURO 2016 ve Švédsku poprvé sešel výběr házenkářů ročníků 2000 a mladších, který bude od sezóny 2017/18 vystupovat pod hlavičkou české dorostenecké reprezentace. Tým pod vedením Aleše Kořínka a Petra Babáka v uplynulé sezóně absolvoval celkem pět akcí a díky organizačním změnám v rámci otevřeného ME v Göteborgu českou házenou zastupoval také na červencovém European Open 2017, kde obsadil konečnou osmou příčku. „Letošní rok určitě nebyl orientován na výsledky. Cílem především bylo, aby hráči, kteří mají potenciál stát se reprezentanty, pochopili, co to obnáší. Celý soutěžní ročník i na klubové úrovni potvrdil, že je v tomto ročníku celá řada dobrých hráčů a logicky proto považujeme tento ročník celkově za silný. Prioritou pro nás bylo a dál zůstává co nejvíce hráčů připravit pro další reprezentace. Kluci jsou v teď v důležitém období a chceme, aby reprezentace přispěla k jejich rozvoji,“ říká Aleš Kořínek.

 

 

Český tým budoucích dorostenců po premiérové výhře na prosincovém turnaji olympisjkých nadějí v Břvích u Prahy, kde zdolal Slováky 25:18 (14:8). Foto: M. Vintrich

 

Zápasovou premiéru si mladíci odbyli už na své první akci spojené s domácím turnajem olympijských nadějí, který hostil od 16. do 18. prosince 2016 sportovní areál v Břvích u Prahy. Vstup do turnaje proti Maďarům, pozdějším suverénním vítězům celého klání, jim příliš nevyšel, Češi ve své zápasové premiéře podlehli 18:28 (7:15). Ve druhém dni turnaje ale už dokázali zaskočit Poláky, kteří na úvod jasně dominovali nad Slovenskem, a vybojovali svůj první reprezentační bod po remíze 24:24 (14:10). Poslední den turnaje jim pak přinesl i první radost z výhry, když zcela jednoznačně přehráli Slováky 25:18 (14:8). „Konfrontace měla pro hráče velký přínos, především ve smyslu herní praxe s kvalitními soupeři. Co oceňuji, byl přístup hráčů, dobré individuální výkony a přitom snaha hrát týmově,“ hodnotil první mezinárodní zápasy svého týmu trenér Kořínek a obdobně smýšlel i kouč seniorské reprezentace Jan Filip. „Byly tam skutečně zajímavé individuální výkony, pozitivem byla určitě energie a zdálo se, že přes malý počet tréninkových jednotek byli už hráči schopní snažit se o určité pojetí, které bychom rádi prosadili ve všech reprezentačních složkách. Na druhou stanu se i tady ukázalo, že v základních individuálních činnostech máme jako česká házená handicap, a že právě na jejich zlepšení a automatizaci musíme intenzivně pracovat,“ uvedl v reakci na turnaj v Břvích trenér mužské reprezentace, pod jehož vedením se během sezóny trenéři a hráči mládežnických výběrů snažili na rozvoji individuálních činností pracovat také na sérii specializovaný kempů, které jsou plánovány i v nadcházející sezóně.

 

Přirozeným lídrem týmu se stal novoveselský Jan Kupa, který pro zranění chyběl na červencovém European Open ve Švédsku. Foto: T. Holečková. Hned v lednu letošního roku se pak budoucí dorostenci sešli ke své druhé akci, kterou byla kvalitní zápasová prověrka v chorvatském Umagu. Před ní se tým připravoval v Hustopečích, odkud zamířil na Balkán, kde se postupně utkal s Chorvaty (24:29), Slovinci (23:30) a Poláky (24:27) a na HEP Croatian Cupu tak bez bodu obsadil čtvrtou příčku. Další srazy měli svěřenci Aleše Kořínka na programu až v červnu v rámci přípravy na European Open v Göteborgu, které se stalo překvapivým vyvrcholením úvodní sezóny nově skládaného výběru. Organizátoři totiž oproti minulým ročníkům změnili účastnická kritéria a turnaj budou počínaje rokem 2017 i v budoucích sezónách koncipovat jako otevřené ME hráček (v sudých letech) a hráčů (v lichých letech) do 17 let, oproti přechozí praxi, kdy na něj mířily týmy do let 18 (až do jara se tak očekávalo, že do Göteborgu letos zamíří z ČR svěřenci Pavla Pauzy, kteří zde zakončí svůj dvouletý cyklus).

 

 Článek shrnující působení českého týmu na European Open 2017 ZDE

 

Přípravu na European Open zahájili Češi v Novém Veselí 7. června a ta po čtyřech dnech čistě tréninkového kempu pokračovala následně v Hustopečích. Na programu soustředění (konaného v termínu od 19. do 23. června) byly rovněž dva přípravné duely s Rakušany. Výsledkově se generálka na otevřené ME nezdařila - nejprve Češi na rakouské půdě podlehli 21:31 (8:11), v Hustopečích pak v odvetě těsně 20:21 (10:13). Rakušané, rovněž se připravující na European Open, svou kvalitu ale následně dokázali ve Švédsku, kde našli přemožitele až ve finále a vybojovali stříbro. „Rakušané našli pro tuto generaci silného komerčního partnera, který jejich výběru vytvořil v celoevropském měřítku vskutku nadstandardní podmínky pro přípravu s jediným cílem, aby se Rakousko za rok v dorostenecké kategorii probojovalo do elitní skupiny evropského šampionátu,“ říká Aleš Kořínek. Tým se záhy před European Open musel kromě dvou proher vyrovnat také se ztrátou hned několika hráčů, především v mistrovském Novém Veselí působící dvojicí Radek Flajsar a Jan Kupa. „Hlavním cílem této sezóny, co se týče fungování týmu, bylo kromě nastavení modelu spolupráce také utvoření jádra této generace, které by mělo reprezentační výběr táhnout. Z tohoto pohledu se od počátku pozice lídra přirozeně ujal Honza Kupa, který je klíčovým hráčem i pro organizaci naší útočné hry. Jeho absence na European Open tak byla ztrátou a projevila se už v zápasech s Rakušany. Ale přestože chceme být výsledkově úspěšní, musím zopakovat, že hlavní cíle naši premiérové sezóny jsme si stanovili jiné,“ říká Aleš Kořínek, který vedle asistenta Petra Babáka při vedení reprezentačního výběru spolupracuje na pozici specialisty také s Jiřím Hynkem.

 

Momentka z přípravy na European Open ve Švédsku, konkrétně z tréninkového bloku v Novém Veselí (8. června 2017).

 

Samotné otevřené ME ve Švédsku skončilo pro české barvy osmým místem, které je v mužské kategorii třetím nejlepším výsledkem českého celku na této akci (přehled umístění z let 2005 až 2017 ZDE). Trenér Kořínek však toto umístění nepřeceňuje . „Výsledkově nám to ukázalo současné postavení, je to něco jako startovací čára. Zvládli jsme duely ve skupině, které byli klíčové pro postup do lepší poloviny, ale pak už jsme z různých důvodů na výhry nenavázali. Osmé místo jako třetí nejlepší výsledek tak tedy rozhodně neoslavuji. Zdrženlivý jsem v hodnocení především s ohledem na předvedenou hru, ta je pro mě v tomto věku hráčů měřítkem kvality více než konkrétní výsledek. A tady jsme měli nepochybně rezervy,“ glosuje Aleš Kořínek výkony českého týmu na European Open. Jeho svěřenci do turnaje, kde se zápasy hrají na 2 x 25 min., vstoupili výhrami nad Finskem 27:17 (10:6) a fyzicky tradičně silně disponovanými Bělorusy 25:19 (12:11). Skupinovou fázi zakončili prohrou s nakonec bronzovými Islanďany 17:22 (10:11) a ve skupinové fázi je čekali duely s kvalitními soupeři. Proti Norsku Češi podlehli 23:30 (11:16), následně neustáli tlak ofenzivě laděných a na rychlost spoléhajících Izraelců, od nichž obdrželi 39 branek (32:39). Následoval duel s poždějšími vítězi turnaje, domácími Švédy, se kterými Češi prohráli o 3 branky, což byla pro Švédsko nejméně výrazná výhra na celém letošním European Open v Göteborgu. „Hlavní pro nás byla možnost kvalitní konfrontace, tu nám zápasy v první osmičce přinesly a ukázaly nám tak řadu důležitých věcí pro další rozvoj. Klíčové byly v našich zápasech pasáže, kdy jsme nebyli schopní v ofenzivní fázi udržet nějakou svou tvář, byli příliš zbrklí a z toho pramenilo velké množství technických chyb i nepřípravné střelby. To se pak odráží na výsledcích i pocitu, jaký ze hry máme nejen my, ale i samotní hráči,“ říká Aleš Kořínek, jehož tým zakončil European Open bojem o konečnou sedmou příčku proti svému zatím nejtradičnějšímu soupeři, Polákům. I tentokrát šlo o vyrovnaný česko-polský duel, který pro sebe ale v koncovce rozhodl stejně jako v Umagu soupeř. Češi po prohře 24:25 (15:14) skončili na otevřeném ME hráčů do 17 let osmí. Oporami týmu byli na turnaji brankáři Šimon Mizera a Jakub Votava, jejichž úspěšnost zákroků se často pohybovala okolo padesáti procent. Šimonovo dvojče, Bohdan, byl pak vyhlášen nejlepším pravým křídlem šampionátu. Nejlepším českým střelcem na European Open 2017 byl s 31 brankami nejzkušenější Tomáš Piroch, který působil i v předchozím cyklu dorostenecké reprezentace a v zimě letošního roku zamířil z Plzně do Melsungenu. „Osobnosti potřebujeme, je důležité je mít a jsme rádi, že jsou v této generaci hráči, kteří na sebe přirozeně berou zodpovědnost. Každopádně se po celý ten rok zdráhám vyzdvihovat jednotlivce. Stojím si za tím, že generace je to silná jako celek a naším úkolem je pomoci jim tuto sílu co nejvíce rozvíjet,“ tvrdí Aleš Kořínek.

 

Zuberský odchovanec Bohdan Mizera se stal členem ideální sestavy European Open 2017 (pravé křídlo). Levoruký střelec na pravém křídle alternoval za zraněného Radka Flajsara, jinak v kategorii mladšího dorostu působil převážně na spojce. Na pravém křídle se ale podílel např. na suverenním mistrovském titulu Zubřanů v kategorii staršího dorostu (10 zápasů/11 branek).  

 

Příští sezóna bude pro české dorostence vrcholit v srpnu 2018 na turnaji European Championship, tedy ME Evropy dané kategorie výkonnostní skupiny B*. Tým se představí v rakouském Tullnu, za soupeře bude mít ve skupině Turecko, Černou Horu, Ukrajinu, Velkou Británii a Irsko. „Jsem spokojený s tím, že sehrajeme turnaj v Rakousku, a to jak s ohledem na dostupnost, tak na plán přípravy. Domácí si zvolili druhou skupinu hranou na jejich půdě, což může vypovídat něco o rozložení sil ve skupinách, ale v této kategorii je to složité odhadnout. Každopádně je dobře, že máme čas na přípravu ke konkrétním soupeřům, teď nás čeká shánění materiálů, shánění materiálů a opět shánění materiálů. Celý rok budeme v přípravě směřovat ke snaze vybojovat české házené místo na turnajích EURO,“ řekl po losu Aleš Kořínek, který si stále jako souběžný hlavní úkol bere rozvoj hráčů. „Letos jsme se snažili klukům představit naši filosofii, přiblížit jim, co po nich budeme chtít nejen po stránce fyzické připravenosti, ale také herní disciplíny a osobní morálky, to vše v návaznosti na koncepci mládežnických reprezentací vytvořenou ČSH. Vykrystalizovalo nám jádro týmu, a jak jsem už opakovaně řekl, ročník je to dle našeho názoru silný, takže budeme sledovat celkem na padesát hráčů, z nichž budeme chtít vidět značnou část v tréninkovém procesu, ideálně mezinárodní konfrontaci. Chceme, aby naše práce byla úspěšná, a upřímně se o tom rozhodne v dalších letech, hlavním kritériem pro nás bude, zda přispějeme pozitivně k rozvoji kluků a oni toho budou moci plnohodnotně využít ve vyšších věkových kategoriích,“ upřesňuje Aleš Kořínek.

 

* EHF postupně ruší systém kvalifikací na mládežnické šampionáty a počínaje M18 EURO 2016 přešla v kategorii dorostenců na systém evropských šampionátu elitní kategorie a turnaje European Championship pro týmy, které se o evropský titul neutkají a v nichž se bojuje o postup. Na základě historických výsledků měli Češi právo účasti na zmiňovaném loňském dorosteneckém mistrovství, ale po konečné 15. příčce elitní skupinu minimálně na 4 roky opustili. 

 

 

Zápasová bilance týmu 2016/17

15 utkání, 3 výhry, 1 remíza, 11 proher, celkové skóre 354:389

Turnaj olympijských nadějí, Břve 16. - 18. prosince 2016

pátek 16. prosince 2016, rozhodčí Florián, Netík (CZE)
ČR – Maďarsko 19:28 (7:15)
Sestava a branky ČR:  Mizera Š., Votava, Poláček – Nolč 3, Lefan, Čundrle, Kupa 4, Mizera B. 2, Musálek 1, Cvikl 2, Drbohlav, Noworyta, Mazur 2, Koleček 1, Krušberský 3, Čejka 1, Škalda

sobota 17. prosince, 2016, rozhodčí: Moravec, Zelenka
ČR – Polsko 24:24 (14:10)
Sestava a branky ČR: Mizera Š., Votava, Poláček – Nolč 2, Lefan 3, Čundrle, Kupa 4, Mizera B. 3, Musálek 2, Cvikl 2, Drbohlav 1, Noworyta 1, Mazur 2, Koleček 1, Krušberský, Čejka 1, Škalda 2

neděle 18. prosince 2016, rozhodčí: Blanár, Deml
ČR – Slovensko 25:18 (14:8)
Sestava a branky ČR: Mizera Š., Votava, Poláček – Nolč, Lefan 4, Čundrle 2, Kupa 5, Mizera B. 4, Musálek, Cvikl 3, Drbohlav 1, Noworyta, Mazur 2, Koleček, Krušberský 3, Čejka 1, Škalda

 

 

Turnaj olympijských nadějí M - Břve, 16. - 18. 12. 2016
 p. tým z v r p skóre b
1. HUN 3 3 0 0 87:62 6
2. POL 3 1 1 1 83:79 3
3. CZE 3 1 1 1 68:70 3
4. SVK 3 0 0 3 57:84 0

 

HEP Croatian Cup 2017, Umag (CRO), 6. – 8. ledna 2017

pátek 6. ledna 2017
Chorvatsko – ČR 29:24 (14:6)
Sestava a branky ČR: Votava, Mizera Š., Poláček – Mizera B. 8, Krušberský 2, Musálek 1, Sedlák, Drbohlav, Kupa 3, Mazur, Piroch 2, Škalda 1, Očkovič, Lefan 6, Fabík, Koleček 1

sobota 7. ledna 2017
CZE – SLO 23:30 (12:15)
Sestava a branky ČR: Votava, Mizera Š., Poláček – Mizera B. 1, Krušberský 5, Musálek 1, Sedlák 2, Drbohlav 1, Kupa, Mazur 2, Piroch 4, Škalda, Očkovič 1, Lefan 4, Fabík, Koleček 2

neděle 8. ledna 2017
Polsko – ČR 27:24 (13:10)
Sestava a branky ČR: Votava, Mizera Š., Poláček – Mizera B. 4, Krušberský 1, Musálek 4, Sedlák 2, Drbohlav, Kupa 2, Mazur 5, Piroch 1, Škalda, Očkovič, Lefan 4, Fabík, Koleček 1
 

 

 

HEP Croatian Cup - Umag (CRO), 6. - 8. 1. 2017
 p. tým z v r p skóre b
1. SLO 3 3 0 0 85:64 6
2. CRO 3 2 0 1 69:64 3
3. POL 3 1 0 2 68:79 3
4. CZE 3 0 0 3 71:86 0

 

Mezistátní přátelská utkání s Rakouskem, červen 2017

 

Rakousko - ČR 31:21 (11:8), U17, Tulln (AUT)
Sestava a branky ČR: Mizera Š., Votava, Štohanzl – Zamarski, Lefan 5, Piroch 2, Kupa 2, Mizera B. 5, Cvikl 2, Drbohlav, Noworyta 3, Mazur 1, Koleček, Václav, Očkovič, Šachl, Sedlák 1. 
Sedmimetrové hody: 5/4 – 2/1. Vyloučení: 3 – 5, ČK: Očkovič (AUT). Rozhodčí: Wallner, Weber (AUT).

 

ČR – Rakousko 20:21 (10:13), U17, Hustopeče (CZE)
Sestava a branky ČR: Mizera Š., Votava, Štohanzl – Zamarski 2, Lefan 3, Piroch 2, Kupa, Mizera B. 4, Cvikl 1, Drbohlav 1, Noworyta 2, Mazur, Koleček 3, Václav, Očkovič 1, Šachl, Sedlák 1. 
Sedmimetrové hody: 2/1 – 1/1. Vyloučení: 3 – 2. Rozhodčí: Horáček, Hajn (CZE). 

 

M17 European Open 2017, Göteborg (SWE), 3. - 7. července 2017 

Základní skupina

 

ČR – Finsko 27:17 (10:6), European Open 2017, Göteborg (SWE), 3. července 2017
Sestava a branky ČR: Mizera Š., Votava – Lefan 3, Piroch 6, Mizera B. 2, Cvikl, Drbohlav 3, Noworyta 1, Mazur 1, Čejka 1, Koleček, Flajsar J. 4, Očkovič, Šachl 1, Sedlák 3, Krušberský 2. 
Vyloučení: 2 – 0. Rozhodčí: Kirs, Sitnikov (RUS). Diváci: 670.

 

Bělorusko - ČR 19:25 (11:12), European Open 2017, Göteborg (SWE), 3. července 2017
Sestava a branky ČR: Mizera Š., Votava – Lefan, Piroch 6, Mizera B. 3, Cvikl 1, Drbohlav 1, Noworyta 3, Mazur, Čejka, Koleček 1, Flajsar J. 7, Očkovič, Šachl, Sedlák 1, Krušberský 2. 
Sedmimetrové hody: 2/2 - 2/2. Vyloučení: 5 – 3, ČK: Očkovič (CZE). Rozhodčí: Dzolic, Sarac (BIH). Diváci: 230.

 

Island - ČR 22:17 (11:10), European Open 2017, Göteborg (SWE), 4. července 2017
Sestava a branky ČR: Mizera Š., Votava – Lefan, Piroch 4, Mizera B. 3, Cvikl, Drbohlav 2, Noworyta 2, Mazur 1, Čejka, Koleček 2, Flajsar J. 2, Šachl, Sedlák, Krušberský 1. 
Sedmimetrové hody: 2/2 - 2/1. Vyloučení: 2 – 3. Rozhodčí: Merisiová, Roscaová (ITA). Diváci: 150. 

 

M17 European Open 2017 - Skupina 1, konečná tabulka 
p tým z v r p skóre b
1. ISL 3 3 0 0 67:55 6
2. CZE 3 2 0 1 69:58 4
3. BLR 3 1 0 2 61:62 2
4. FIN 3 0 0 3 49:71 0

Hlavní fáze

ČR – Norsko 23:30 (11:16), European Open 2017, Göteborg (SWE), 5. července 2017
Sestava a branky ČR: Mizera Š., Votava – Lefan 2, Piroch, Mizera B. 4, Cvikl, Drbohlav 2, Noworyta 2, Mazur 1, Čejka, Koleček 1, Flajsar J. 5, Očkovič, Šachl, Sedlák 4, Krušberský 2. 
Sedmimetrové hody: 8/5 - 1/1. Vyloučení: 1 – 6. Rozhodčí: Backovic, Palackovic (SLO). Diváci: 350.

Israel - ČR 39:32 (22:16), European Open 2017, Göteborg (SWE), 5. července 2017
Sestava a branky ČR: Mizera Š., Votava – Lefan, Piroch 2, Mizera B. 4, Cvikl, Drbohlav 4, Noworyta 1, Mazur 1, Čejka, Koleček 1, Flajsar J. 4, Očkovič 1, Šachl, Sedlák 9, Krušberský 5. 
Sedmimetrové hody: 5/5 - 4/3. Vyloučení: 4 – 3. Rozhodčí: Fahner, Kubis (POL). Diváci: 100.

ČR – Švédsko 26:29 (13:19), European Open 2017, Göteborg (SWE), 6. července 2017
Sestava a branky ČR: Mizera Š., Votava – Lefan 5, Piroch 8, Mizera B. 3, Cvikl, Drbohlav, Noworyta 2, Mazur, Čejka 1, Koleček, Flajsar J. 1, Očkovič 2, Šachl, Sedlák 3, Krušberský 1. 
Sedmimetrové hody: 3/1 - 3/3. Vyloučení: 1 – 4. Diváci: 700.

 

M17 European Open 2017 - Skupina 1, konečná tabulka 
p tým z v r p skóre b
1. ISL 3 3 0 0 67:55 6
2. CZE 3 2 0 1 69:58 4
3. BLR 3 1 0 2 61:62 2
4. FIN 3 0 0 3 49:71 0

  

O konečné 7. místo

Polsko - ČR 25:24 (14:15), European Open 2017, Göteborg (SWE), 7. července 2017
Sestava a branky ČR: Mizera Š., Votava – Lefan 4, Piroch 5, Mizera B. 4, Cvikl, Drbohlav, Noworyta 4, Mazur 1, Čejka, Koleček, Flajsar J., Očkovič, Šachl, Sedlák 6, Krušberský. 
Sedmimetrové hody: 2/2- 2/1. Vyloučení: 3 – 2. Rozhodčí: Kirs, Sitnikov (RUS). Diváci: 250.

 

   

Kompletní výsledkový a tabulkový servis z European Open 2017ZDE

 

Následovat budou během měsíce srpna ohlédnutí Pavla Pauzy a Michala Tonara za letošní sezónou i uplynulým dvouletým cyklem dorostencké, resp. juniorské reprezentace a hodnocení sezóny i dosavadního působení u mužské reprezentace s dvojicí Jan Filip a Daniel Kubeš.