2020 Women´s EHF EURO
EHF EURO 2020
WOMEN´S HANDBALL WORLD CHAMPIONSHIP  2019

Házená v TV

20. 11. 2019 18:00 hod. ČT Sport
STRABAG Rail Extraliga: Talent M.A.T. Plzeň - HCB Karviná
03. 12. 2019 20:05 hod. ČT Sport
STRABAG Rail Extraliga: Sokol Nové Veselí - HC Dukla Praha
17. 12. 2019 20:05 hod. ČT Sport
STRABAG Rail Extraliga: HC ROBE Zubří - Pepino SKP Frýdek-Místek
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
12.1.2018 otevřeno: 585 x

Na šampionátu nás čeká úplně jiná házená, říkají unisono extraligoví hráči

V konečné nominaci národního týmu, který bude od soboty bojovat na mistrovství Evropy v Chorvatsku, se většina reprezentantů rekrutuje ze zahraničních klubů. Pět jmen však dodala nejvyšší domácí soutěž. Extraligoví hráči se shodují, že se museli přeorientovat na vyšší obrátky, v nichž se mezinárodní házená odehrává.

 

Jde hlavně o rychlost, výbušnost, nasazení a do puntíku přesné plnění taktických úkolů. „Hráči jsou tady vyspělejší a chytřejší. Proti extralize je to viditelný rozdíl, reprezentace je o level výš,“ sdělil Štěpán Zeman, pivot ze Zubří.

 

 

„Jedná se hlavně o některé detaily ve hře, na něž se v extralize zase tolik nehledí, ale na úrovni národního týmu mohou rozhodovat o výsledku,“ přidal se Dieudonne Mubenzem, pravá spojka mistrovské Dukly.

S mezinárodní házenou má největší zkušenosti Jan Stehlík, který na západ Čech přišel loni v létě s herní praxí ve francouzské lize. „Vybraní spoluhráči pro evropský šampionát jsou na vyšší úrovni než v klubu. Hra národního týmu je líp organizovaná a propracovanější,“ sdělil svůj názor muž, hrající na pravé spojce.

Přechody z klubu do reprezentace mu ale nečiní problémy. „Nemusím nějak extra přepínat, ale vyžaduje to maximální nasazení a úsilí. Mezinárodní házenou mám díky působení v klubu St. Raphaël zažitou. Ve francouzské lize jsem odehrál spoustu těžkých zápasů. Když jsme hráli s Paříží, tak proti nám prakticky nastoupil francouzský národní celek,“ poznamenal dvaatřicetiletý matador.

 

 

„Při reprezentačních akcích je potřeba se přeorientovat na něco úplně jiného. To, co jsem v extralize schopný zachránit zkušenostmi, tak tady nepřipadá v úvahu,“ vysvětlil Jan Landa z Lovosic.

„Každý hráč musí pracovat na svém vymezeném prostoru, protože jiný úsek prostě nestíhá. Kdybych chtěl v dobré víře pomoci spoluhráčům, otvíral bych ve svém místě okénka, a to by soupeř okamžitě potrestal gólem,“ pokračovala ostřílená levá spojka. „Trvá mi obvykle jeden až dva tréninky, než se přeorientuju na mezinárodní úroveň.“

Čechy čeká na ME těžká skupina. Ve Varaždínu se postupně střetnou se Španěly (13. 1.), Dány (15. 1.) a Maďary (17. 1.). „S těmito týmy nemám žádné zkušenosti. Viděl jsem je maximálně v televizi. Na závěrečném kempu v Brně jsme se na Španěly připravovali. Měli jsme k dispozici video, snažili jsme se modelovat jejich obranu a v útoku zkoušeli, co by na ně mělo platit,“ vyprávěl Štěpán Zeman.

„Máme hodně těžké soupeře. Bude potřeba si hrábnout na dno a podat maximální výkon, abychom měli šanci se prosadit. K postupu budeme potřebovat i štěstí,“ ohodnotil rivaly Jan Stehlík s tím, že postup ze skupiny (vypadne poslední mužstvo) by byl velikým úspěchem.

 

 

Jeho jmenovec Landa se domnívá, že důležitý bude vstup do šampionátu, který pak může ovlivnit další působení českého mužstva. „Španělé jsou samozřejmě těžký protivník, ale určitě se s nimi dá sehrát vyrovnaná partie,“ vykládal jednatřicetiletý házenkář, pro nějž start na ME znamená loučení s reprezentací a posléze i s kariérou.

„Na mistrovství Evropy jsem si chtěl zahrát. Takový turnaj je ohromným házenkářským svátkem a zážitkem. Na jednom místě se sejdou nejlepší hráči světa, a proto jsem strašně rád, že u toho mohu ještě být,“ prozradil.

 

 

Zatímco Jan Landa se bude loučit, dvacetiletý benjamínek národního týmu Zeman a o rok starší Mubenzem jsou na takové akci poprvé a mají všechno před sebou. „Vůbec mě ani nenapadlo, že bych se mohl do Chorvatska dostat. Je to pro mě něco úžasného. Strašně se těším, protože proti silným soupeřům mohu nasbírat zkušenosti,“ dodal druhý jmenovaný.