EHF EURO 2020
EHF EURO 2020
WOMEN´S HANDBALL WORLD CHAMPIONSHIP  2019
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
12.4.2018 otevřeno: 840 x

Češi se o EURO 2020 poperou s Bělorusy, Finy a házenkáři Bosny a Hercegoviny

Bude to historické EURO. Poprvé se na evropském šampionátu utká 24 týmů v šesti skupinách ve třech zemích Evropy. Aby u toho Češi nechyběli, musí si v kvalifikaci poradit s týmy Bosny a Hercegoviny, Finska a Běloruska.

O EURO 2020 usiluje celkem 32 týmů, které byly rozlosovány do osmi čtyřčlenných kvalifikačních skupin. Česká republika, šestý tým letošního EURA, byla pro los kvalifikace EURA 2020 zařazena do druhého výkonnostního koše. Z něj byli Češi vylosováni jako první a los jim přiřkl skupinu číslo 5, do níž byl již dříve ze třetího koše nalosován tým Bosny a Hercegoviny. Právě Bosna a Hercegovina byla do třetího koše přiřazena až na začátku losu, protože v žebříčku týmů jí patřila stejná příčka jako Nizozemsku a Portugalsku. Tyto tři týmy tak byly v úvodu losu rozlosovány tak, že Nizozemsko a Portugalsko skončily ve druhém koši, Bosna spadla do třetího. Z prvního koše, souboru papírově nejsilnějších soupeřů, los přiřadil Čechům za soupeře Bělorusko, ze čtvrtého koše zbyl na „českou“ skupinu tým Finska.

„Podle mého názoru je naše skupina velmi vyrovnaná. Bosna, která mohla být zrovna tak ve druhém jako ve třetím koši, je tak ze třetího koše nejsilnější družstvo. Finsko je pro nás trochu neznámá a Bělorusko je velmi kvalitní tým,“ komentoval hned po skončení losu výsledek trenér české reprezentace Jan Filip a dodal: „Bělorusové mají velmi dobrý tým, kvalitní hráče a na posledním mistrovství Evropy hráli velmi dobře. Možná nemají takový zvuk jako Francie nebo Německo, ale je to opravdu kvalitní soupeř.“

Na šampionát, který budou na začátku roku 2020 hostit Norsko, Švédsko a Rakousko, postoupí dva nejlépe umístěné týmy každé skupiny a také čtyři nejlepší týmy umístěné na třetím místě. Celkem tedy 20 družstev z celkem 32 týmů kvalifikace. Již kvalifikované jsou týmy hostitelských zemí, tedy Norsko, Švédsko a Rakousko, stejně jako vítěz EURA 2018 Španělsko.

Los ale přinesl i několik zajímavých, společensky napínavých, kvalifikačních soubojů mezi sousedními zeměmi. Chorvati se ve skupině 2 utkají se Srbskem, Řecko se utká se sousedy z Turecka a Makedonie, Slováci se o postup na EURO poperou s Maďary a Němci se poměří s Poláky. Nejen tyto souboje tak slibují velkou návštěvnost v halách a skvělou – někdy možná až výbušnou - fanouškovskou atmosféru.

Šest kvalifikačních duelů každé skupiny se odehraje ve třech částech (dvě utkání v každém z termínů) 24. – 28. října 2018, 10. – 14. dubna 2019 a 12. – 16. června 2019.

 

Výsledek losu kvalifikace o postup na EHF EURO 2020, Trondheim 12. dubna 2018

 

Původní rozdělení do košů:

Koš 1: Francie, Chorvatsko, Německo, Dánsko, Slovinsko, Bělorusko, Maďarsko, Makedonie
Koš 2: Rusko, Česká republika, Polsko, Island, Srbsko, Černá Hora, dále Bosna a Hercegovina, Nizozemsko a Portugalsko (poslední tři týmy jsou v rankingu hodnoceny shodně a budou rozlosovány do košů 2 a 3)
Koš 3: Lotyšsko, Litva, Švýcarsko, Slovensko, Ukrajina, Izrael, Turecko /Bosna a Hercegovina/
Koš 4: Finsko, Belgie, Estonsko, Řecko, Rumunsko, Itálie, Kosovo, Faerské ostrovy