ČESKO - PORTUGALSKO
EHF EURO 2020
WOMEN´S HANDBALL WORLD CHAMPIONSHIP  2019
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
26.11.2018 otevřeno: 1199 x

Trenér Bašný představil nominaci i cíle českého týmu pro EURO 2018

Na tiskové konferenci v Praze ve střešním salonku s výhledem na Pražský hrad představil v pondělí dopoledne trenér Bašný nominaci českého házenkářského týmu pro EURO 2018. Spolu s Ivetou Luzumovou a Markétou Jeřábkovou pak přiblížili i cíle a ambice, se kterými tým do Francie v úterý odletí.

Český tým házenkářek vstupuje do bojů mistrovství Evropy 2018. V základní skupině se svěřenkyně trenéra Jana Bašného poměří vedle týmů Německa a Rumunska i s Norkami, úřadujícími mistryněmi Evropy. Českému týmu budou chybět zkušené házenkářky Hrbková a Maňáková, přesto tým odjíždí do Francie s ambicí dosáhnout na lepší výsledek, než na předchozím šampionátu.

 

NOMINACE EHF EURO 2018

Do Francie odletí v úterý 27. listopadu sedmnáct házenkářek. „Nominaci jsem měl více méně určenou již před turnajem v Chebu, zasáhnout do ní ale mohlo něco mimořádného – zranění či vyloženě výborný výkon nebo naopak zklamání u některé hráčky. Nominace je ale nakonec taková, jaká vykrystalizovala už na dřívějších srazech a opírá se o výkony, které hráčky předváděly na podzim ve svých klubech. V Chebu svůj nárok na nominaci tyto hráčky potvrdily,“ okomentoval konečnou nominaci trenér Jan Bašný.

Tým tak odcestuje do Francie oproti předchozím šampionátům jen se dvěma brankářkami, z házenkářek nominovaných pro turnaj v Chebu nepojede brankářka Hana Mučková a hráčky Hurychová s Dvořákovou. Své místo v nominaci si naopak vybojovala čerstvě osmnáctiletá Veronika Mikulášková z Mostu, premiéru na vrcholné akci prožijí i Michaela Konečná, Jana Šustková a Sára Kovářová.

Brankářky: Satrapová Lucie (Issy Paris Hand/FRA), Kudláčková Petra (Kristianstad Handball Klubb/SWE)
Levá křídla: Malá Veronika (Issy Paris Hand/FRA), Mika Kristýna (Truchtersheim HB/FRA)
Levé spojky: Kordovská Kamila (HSG Blomberg-Lippe/GER), Jeřábková Markéta (ÉRD HC/HUN), Šustková Jana (DHK Baník Most)
Střední spojky: Luzumová Iveta (Thüringen HC/GER), Marčíková Šárka (TV Nellingen/GER), Mikulášková Veronika (DHK Baník Most)
Pravé spojky: Ryšánková Helena (HCM Baia Mare/ROM), Kovářová Sára (DHK Baník Most)
Pravá křídla: Zachová Dominika (DHK Baník Most), Knedlíková Jana (Györ Audi ETO KC/HUN)
Pivoti: Adámková Petra (Frisch auf Göpingen/GER), Konečná Michaela (TJ Sokol Poruba), Šetelíková Alena (Sokol Písek).

 

 

CÍLE? POSTUP ZE SKUPINY. A PAK? BÝT LEPŠÍ NEŽ MINULE

Tým si pro EHF EURO 2018 klade před sebe postupné cíle. „Prvním cílem je pro nás určitě postup ze skupiny. A potom? Určitě umístění,“ konstatovala spojka české reprezentace a jedna z nejlepších střelkyň MS 2017 Markéta Jeřábková. Souhlasila s ní spoluhráčka Iveta Luzumová, kapitánka českého výběru: „Naším klíčovým cílem je určitě postup ze skupiny. Bude to hrozně těžké, protože si myslím, že naše skupina je jedna z nejtěžších. Ale na mistrovství Evropy není snadného soupeře.“

Postup ze skupiny by ale českým házenkářkám zajišťoval ještě další důležitou výhodu do budoucna. „Prvním úkolem týmu je dostat se ze základní skupiny. I díky tomu se dostaneme do výhodnější pozice při losování play-off kvalifikace o mistrovství světa 2019. Proto je potřeba být mezi nejlepší dvanáctkou, abychom se dostali do prvního losovacího koše,“ vysvětlil trenér Jan Bašný.

 

 

Podle něj jsou ale vnitřní ambice družstva ještě jiné. „Ambice samotného týmu jsou ale vyšší než postup ze skupiny. Od té doby, co jsme se začali dostávat na šampionáty, jsme pravidelně vybojovali postup ze základní skupiny a následně vždy dosáhli lepšího výsledku než na předchozím šampionátu. Chtěli bychom se tedy stále zlepšovat, jak po stránce výsledku, tak i předvedenou hrou. Na loňském mistrovství světa jsme skončili osmí, naše ambice pro letošní šampionát je proto lepší než osmé místo,“ konkretizoval Bašný a dodal: „Již dříve jsem říkal, že pokud se náš tým v nezměněné sestavě dostane na mistrovství Evropy 2018, může to být jeho vrchol. Sestava se sice změnila, budeme tu bez dvou zkušených opor – Maňákové a Hrbkové, ale naše ambice jsou pořád stejné a já věřím, že tým může dosáhnout toho, co si přeje.“

Trenér Jan Bašný se týmu ujal v pozici hlavního trenéra v roce 2010. EURO 2018 je tak pro tým pod jeho vedením už pátou vrcholnou akcí. Na EURU 2012 v Srbsku skončily Češky dvanácté, o rok později na MS rovněž v Srbsku vybojovaly patnácté místo, v roce 2016 na EURU ve Švédsku jim patřila konečná desátá příčka a na posledním MS 2017 v Německu vybojovaly osmé místo.

 

DO HLAVNÍ FÁZE TURNAJE PŘES RUMUNSKO, NORSKO A NĚMECKO

V úvodním zápase nastoupí české házenkářky v sobotu 1. prosince od 18 hodin proti Rumunsku. „Myslím si, že proti Rumunsku se dá hrát, už jsme si to několikrát potvrdili. Jednou jsme prohráli o dvě branky, loni jsme je vyřadili, takže si myslím, že to bude vyrovnané utkání,“ vyhlíží k prvnímu zápasu Luzumová a Jeřábková doplnila: „Zápasy proti Rumunkám a Němkám vidím jako klíčové. Rumunky proti nám určitě nenastoupí jako loni s hlavami v oblacích. Určitě na nás budou připravené, ale to my na ně také. U Němek je to podobné. Osobně si myslím, že nemáme horší tým než tito soupeři. Mají tam možná známější osobnosti, ale my máme Ivetu Luzumovou, já proto nevidím žádný větší rozdíl a postoupit ze skupiny tak může každý.“

Jeřábková tak připomněla zápas proti Německu, který čeká české házenkářky ve středu 5. prosince v 18 hodin. Ještě předtím, v pondělí 3. prosince ve 21 hodin, se Češky postaví proti Norkám, úřadujícím mistryním Evropy. „Proti Norkám se nám dlouhodobě nedaří, nikdo si asi moc naděje nedělá, že bychom tam získali dva body. Můj osobní názor je, že zápas proti Němkám bude rozhodující,“ dodává zkušená kanonýrka Luzumová.

Do hlavní fáze turnaje postupují z každé čtyřčlenné základní skupiny tři týmy. V případě postupu se české hráčky v Nancy utkají se třemi nejlepšími týmy ze skupiny C.

 

Foto: Alžběta Vejrostová