EHF EURO 2020
EHF EURO 2020
WOMEN´S HANDBALL WORLD CHAMPIONSHIP  2019
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
5.12.2018 otevřeno: 318 x

Rozhodující zápas je tu. Češky se o postup utkají s Německem

Jedině výhra s Německem v posledním zápase základní skupiny může ve středu českým házenkářkám na mistrovství Evropy ve Francii zachovat naději na postup. Nemají ale vše ve svých rukou. Zároveň musí spoléhat na to, že úřadující mistryně z Norska budou bodovat s Rumunskem.

Češky mají ve skupině D v Brestu na kontě dvě prohry s Rumunskem a Norskem. Skupina se ale tak zamotala, že jim ani výhra nad Německem nemusí stačit na postup. Norky musejí buď vyhrát nad Rumunskem, nebo získat alespoň bod. V opačném případě by Norky, Němky a Češky měly po dvou bodech a o postupujících by rozhodlo skóre, které mají Češky nejhorší kvůli vysoké porážce s Norskem. Na mistrovství je 16 týmů ve čtyřech skupinách, z každé postoupí tři.

Trenér Jan Bašný před zápasem s Německem uvedl, že většina kombinací Němek jde středem hřiště, což je potřeba ubránit. V útoku proto chce, aby hráčky více míčů posouvaly do křídel, která dávala v předchozích dvou zápasech branky. Očekává ale také gólový příspěvek od spojek, které zatím za výsledky z minulých šampionátů zaostávají.

Psychická síla bude podle názoru trenéra Bašného na straně Češek. Němky sice vyhrály senzačně nad Norskem, potom ale prohrály s Rumunskem a prohra s českým týmem by je v případě bodového zisku Norska proti Rumunsku poslala domů. "Možná už si myslely, že to bude v pohodě. My máme zkušenější tým a Němky mladý tým, který v takovém složení nehrál rozhodující zápas o postup. Náš tým na to bude připravený, to by mohla být naše výhoda," myslí si trenér. Hra českého výběru podle Bašného musí být vyvážená. "Hra Němek je relativně jednoduchá. Mají velkou sílu a střílejí ze spojek. Devadesát procent kombinací se řeší na středu střelbou nebo hrou s pivotem, takže to musíme ubránit," řekl.

V útoku chce jít netradičně přes křídla. "Musíme dostat víc míče do křídel. Němky jsou o hlavu větší a o deset kilo silnější než naše hráčky. Proto musíme dávat míče do křídel nebo mezi jedna dva, nehrát to prostředkem," uvažoval Bašný. Chce také využít rychlých útoků. "Důležité bude ubránit a dát nějaké góly z rychlých protiútoků nebo z druhé vlny. To nám chybí. Vždy jsme na tom bývali lépe než soupeřky, teď ale nejsme schopní ubránit, proto to není taková naše silná zbraň," dodal Bašný.

Je si však vědom toho, že oproti předchozím šampionátům nefunguje tak dobře hra ze spojek. Týmu chybí také branky zraněné Michaely Hrbkové. "Chybí nám branky z pravé spojky, ale i z levé spojky. Tím pádem se uzavírá prostor na středu pro Ivetu Luzumovou, která se nemůže individuálně prosadit proti více hráčkám, protože si na ni dávají mnohem větší pozor," přiznal Bašný. Dodal, že spojky nemohou mít takovou úspěšnost, jakou měly doposud. Chybí také střelkyně s více než pěti góly, nejvíce branek v zápase dosud daly Luzumová a Malá, které jich Rumunsku shodně nasázely po pěti.

 

Německo – Česká republika: Posledních pět vzájemných zápasů

18. 9. 1994 Oldenburg (GER) GER – CZE 22:21 (12:11) – EURO skupina B
13. 2. 1998 Riesa bei Leipzig (GER) GER - CZE 24:21 (14:11) – EURO kvalifikace
15. 2. 1998 Cheb CZE - GER 19:20 (11:9) – EURO kvalifikace
12. 12. 2002 Farum/Sjaelland (DEN) GER - CZE 20:30 (7:14) – EURO – main round skupina 2
9. 12. 2013 Novi Sad (SRB) CZE - GER 32:37 (13:17) – MS skupina D

 

Na mistrovství Evropy ve Francii je 16 týmů ve čtyřech skupinách, z každé postoupí do hlavní fáze turnaje tři. Ze dvou utvořených šestičlenných skupin pak vždy dva nejlepší celky budou hrát semifinále.

 

EHF EURO 2018: Česká republika - Německo 5. prosince 2018 v 18 hodin

Utkání sledujte živě na stanici Sport 1.

 

Aktuality z týmu sledujte na Facebooku Česká Házená/Czech Handball, kde můžete zanechat také vzkaz pro české házenkářky.

Zajímavosti ze zákulisí sledujte i na Instagramu @czechhandballofficial

 

ČTK

 

EHF EURO 2018: Průběžná tabulka skupiny D

umístění tým z. v. r. p. skóre rozdíl b.
1. Rumunsko 2 2 0 0 60:52 8 4
2. Norsko 2 1 0 1 63:50 13 2
3. Německo 2 1 0 1 57:61 -4 2
4. Česká republika 2 0 0 2 45:62 -17 0

 

NOMINACE EHF EURO 2018

Brankářky: Satrapová Lucie (Issy Paris Hand/FRA), Kudláčková Petra (Kristianstad Handball Klubb/SWE)
Levá křídla: Malá Veronika (Issy Paris Hand/FRA), Mika Kristýna (Truchtersheim HB/FRA)
Levé spojky: Kordovská Kamila (HSG Blomberg-Lippe/GER), Jeřábková Markéta (ÉRD HC/HUN), Šustková Jana (DHK Baník Most)
Střední spojky: Luzumová Iveta (Thüringen HC/GER), Marčíková Šárka (TV Nellingen/GER), Mikulášková Veronika (DHK Baník Most)
Pravé spojky: Ryšánková Helena (HCM Baia Mare/ROM), Kovářová Sára (DHK Baník Most)
Pravá křídla: Zachová Dominika (DHK Baník Most), Knedlíková Jana (Györ Audi ETO KC/HUN)
Pivoti: Adámková Petra (Frisch auf Göpingen/GER), Konečná Michaela (TJ Sokol Poruba), Šetelíková Alena (Sokol Písek).