EHF EURO 2020
EHF EURO 2020
WOMEN´S HANDBALL WORLD CHAMPIONSHIP  2019
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
5.12.2018 otevřeno: 841 x

Trenér Bašný: Tento tým uhrál výsledky, které zdánlivě nikdy uhrát neměl. Všechno ostatní je navíc

Trenér Bašný byl zklamaný stejně jako celý tým. Přesto své hráčky po zápase pochválil. Nejen v kabině ale i před novináři. „Nebylo to perfektní, to bychom postoupili. Ale výkon, který dnes hráčky předvedly, byl kvalitní a v týmu jsou hráčky, na kterých můžeme do budoucna stavět,“ řekl Jan Bašný.

 

Nevyšlo to, ale přece jen, jak tento poslední zápas hodnotíte?

Nevyšlo to, ale jsem na hráčky hrdý. Do budoucna je na čem stavět. Na klíčových postech hrajeme s dvacetiletými, jednadvacetiletými hráčkami, jejich čas přijde. Po zranění Luzumové se nám narušila obranná hra. Do té doby obrana fungovala perfektně, hráli jsme tak, jak jsme se dohodli. Když na Ivetin post přišly mladší hráčky, už to bylo horší. Obrana ve druhém poločase nefungovala. Na tomhle šampionátu nefungovala hlavně obrana.

 

Co přesně nefungovalo?

Ne všechny hráčky byly ve stoprocentní formě. Myslel jsem, že když na šampionátu nebudou Hrbková s Maňakovou, že to nebude tak velký problém, ale problém to byl. Problém to byl v útoku i v obraně. Tyto dvě zkušené hráčky jsme na šampionátu potřebovali mít. Nefungovala obrana.

 

A přišlo to nešťastné zranění Ivety Luzumové…

Když hráčky vidí, že se zraní nejlepší hráčka, která brečí na střídačce, protože už nenastoupí, psychicky to na ně dolehne. Ve zbytku poločasu, kdy se Iveta zranila, tak Němky vyrovnaly. Ve druhém poločase jsme hráli od nuly, ale bez Luzumové v obraně a to byl problém.

 

 

Byla to skupina smrti?

Na tohle bych nechtěl odpovídat. I kdybychom hráli v jiné skupině, pořád to je pro nás skupina smrti. Už to, že jsme se na ME dostali, je úspěch. Chtěli jsme se dostat ze skupiny. To byly cíle ale ke vzhledem ke stavu české házené to není možné.
Ale jak říkám jsem hrdý na hráčky, které zápas o postup odehrály. Příště to ty mladý hráčky uhrají. Vám se zdá, že tady jsou zkušené hráčky, ale Jeřábková s Kordovskou mají jednadvacet let, Kovářová a Šustková devatenáct. Hráčky na nejdůležitějších postech. Na tom se do budoucna dá stavět.

 

Byl problém v tom, že se nenašel druhý lídr? Minulý šampionát to byla právě Markéta Jeřábková, která podpořila Ivetu Luzumovou…

Ve chvíli, kdy to musí Iveta sama uhrát, obrana hraje jenom na ni. Pro ni byla ta situace strašně těžká. Druhá důležitá hráčka v útočné fázi byla Sára Kovářová. Nemůžu říct výborný výkon celou dobu, ale co předvedla dneska a v prvním zápase proti Rumunkám. Klobouk dolů pro hráčku, která má odehraných asi pět zápasů za národní tým a první šampionát v devatenácti letech. Abych ale odpověděl na tu otázku. Chyběl nám tam lídr. Lídři zůstali doma, protože tu nemohli být. Míša Hrbková, Petra Maňáková.

 

Rozpadla se nám defenziva. Z vnějšku to vypadalo, že to nebylo tak agresivní. Čím si to vysvětlujete?

Nebudeme mluvit o předchozích dvou zápasech, to byla tragédie. Tento zápas byl nachystaný přesně, co která hráčka bude dělat. Do sedmnácté minuty, než byla Iveta faulovaná a nemohla hrát v obraně, to perfektně fungovalo. Točili jsme je tam, jak jsme mohli. V tu chvíli, jak tam nebyla, ty hráčky nebyly schopné se spolu dohodnout a obrana nebyla tak efektivní. Byl tam problém, konkrétně v tomto zápase. V předchozích dvou utkáních byl problém jinde. Němky jsou hrozně rychlé, Rumunky hrály na Pinteu ve spolupráci s Neagu. Pintea jedna z nejlepších hráček světa, půjde hrát do nejlepšího týmu světa do Györu. Neříkám jen já, že je to nejlepší hráčka světa. Tak ta situace byla trochu jiná. Tady tato obrana měla být kompaktní, byla kompaktní. Fungovala, ale bohužel nemáme tam takovou rotaci, aby to fungovalo se čtyřmi hráčky na středu. Máme dvě, tři a to je strašně málo z celého obranného bloku.

 

Je tam problém s nasazením pro následnou kvalifikaci…

Určitě nebudeme do třináctého místa. Budeme ve druhém koši a dostaneme někoho z prvního. Dostaneme někoho od pátého do dvanáctého místa na šampionátu, pokud Francouzky budou mezi čtyřma. To je život, prostě to musíme uhrát přes ně. Když to neuhrajeme, ten tým je strašně mladý. Dvacetileté hráčky se dostanou na další šampionát o rok později. Je zbytečně si stavět nějaké vzdušné zámky. Tento tým udělal výsledky, které nikdy udělat neměl. Loni, předloni. Neměl takové výsledky uhrát. Teď je neuhrál, tak prostě neuhrál. Odráží to realitu, kterou u nás máme. Všechno ostatní bylo na víc. Letos jsme to na víc neuhráli. Nemáme s tím žádný problém. Chtěli jsme se dostat do druhého kola, ale nepovedlo se. Ne všechny hráčky se potkaly s nejlepší formou. Neměli jsme dobrou obranu, nefungovalo úplně všechno, co jsme si na tréninkových kempech vyzkoušeli. Neměli jsme soupeře této úrovně, se kterými bychom si mohli porovnat, jestli hra bude platit nebo ne. Při vší úctě ke Slovinkám, Švýcarkám, to není tento level. Chorvatky jsou na tom stejně jako my, nula bodů a jedou domů. Neměli jsme porovnání a nemohli jsme si to vyzkoušet proti lepšímu soupeři. Je to za námi. Vážně si myslím, že ten výkon, který hráčky předvedly dneska, nechci říct, že to bylo perfektní, to bychom jinak postoupili, ale bylo to kvalitní. Jsou tam hráčky, na kterých se může stavět. Je tam tým, na kterém se může stavět a ten tým bude fungovat dál.

 

Foto: Robert Grim/chf.cz