ČESKO - PORTUGALSKO
EHF EURO 2020
WOMEN´S HANDBALL WORLD CHAMPIONSHIP  2019
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
28.1.2019 otevřeno: 644 x

Novými mistry světa jsou Dánové, poprvé v historii

Evropští šampioni, olympijští vítězové a teď už konečně i mistři světa. Dánský výběr v semifinále i finále dominoval, na právě skončeném mistrovství světa v domácím prostředí ani jedinkrát nezaváhal a do sbírky si zařadil jediný chybějící titul. Spolu s dalším finalistou, Norskem, Dánové ovládli i výběr All-star týmu.

Jyske Bank Boxen arena v Herningu, celá převlečená v rudé, explodovala v neděli večer, když se dánský házenkářský sen stal realitou. Dánové jsou mistry světa a titul si vybojovali právě doma v Herningu.

Dánové přidali ve finále desátou výhru na turnaji, který hostili spolu se sousedním Německem. Poté, co třikrát ve finále prohráli, se mohli konečně korunovat světovými šampiony a přidali tak čtvrtou trofej k titulům mistrů Evropy z let 2008 a 2012 a Olympijských šampionů v roce 2016.

 

Foto: Men´s Handball World Championship 2019

 

To Norové prohráli své druhé finále v řadě, opět zůstali poslední krůček před vrcholem. Před dvěma lety prohráli ve finále rovněž s domácím výběrem – Francouzi v Paříži. A tentokrát to byla pořádně vysoká porážka. Dánové o svém vítězství rozhodli prakticky už v první půli, kterou vyhráli 18:11, ve druhém poločase se postupně do hry zapojila celá lavička a pod konečný triumf se tak podepsal skutečně celý dánský tým. Dánové ve finále vyhráli v severském derby nad Norskem 31:22.

 

 

To souboj o bronz mezi Němci a Francouzi, to bylo jiné drama. Vítězství a bronzovou medaili vystřelil Francouzům doslova v posledních desetinách vteřin hvězdný Nikola Karabatič. Přitom o poločase Němci vedli 13:9, v posledních vteřinách za stavu 25:25 Němci v útoku přišli o míč a Karabatič z rychlého útoku vystřelil výhru 26:25.

Medaile si tedy podělily favorité – Dánsko, Norsko a Francie, těsně pod stupni vítězů zůstali hostitelé z Německa. Pátá příčka patří vítězům základní skupiny D Švédům, šesté místo vybojovali Chorvati – přemožitelé českého výběru v boji o pátou příčku na EURU 2018, sedmé místo Španělé. Desítku nejúspěšnějších týmů doplnily mimoevropské země Egypt a Brazílie a na desátém místě top desítku uzavřeli Maďaři. Tým Ruska, který připravil Čechy o účast na šampionátu, se umístil na čtrnácté příčce, Makedonci – věční protivníci Čechů – jsou patnáctí.

Pro příjemný pocit si na závěr připomeňme, že úřadující mistry světa z Dánska právě čeští reprezentanti před rokem na EURU 2018 v Chorvatsku porazili 28:27.

 

Většinu utkání MS v házené mužů 2019 jste mohli sledovat živě v přenosech České televize na stanici ČT Sport, případně na webu ČT. Zde si je můžete pustit i nyní ze záznamu. Finálové utkání najdete například zde.

 

All-star tým MS 2019 v Německu a Dánsku:

Nejužitečnější hráč turnaje: Mikkel Hansen – Dánsko
Levé křídlo: Magnus Jondal – Norsko
Levá spojka: Sander Sagosen – Norsko
Střední spojka: Rasmus Lauge – Dánsko
Pravá spojka: Fabian Wiede – Německo
Pravé křídlo: Ferran Sole Sala – Špěnělsko
Pivot: Bjarte Myrhol – Norsko
Brankář: Niklas Landin – Dánsko

Video zde.

 

Nejlepší střelci MS 2019:

1. Mikkel Hansen DEN 72 gólů 108 střel 67 %
2. Margus Jøndal NOR 59 gólů 68 střel 87 %
3. Ferrán Solé SPA 58 gólů 68 střel 85 %
4. Uwe Gensheimer GER 56 gólů 75 střel 75 %
5. Snader Sagosen NOR 51 gólů 87 střel 59 %

 

Konečné pořadí MS 2019 v Německu a Dánsku

1 Dánsko - kvalifikován pro OH 2020, 
2 Norsko - kvalifikován pro olympijský kvalifikační turnaj
3 Francie - kvalifikován pro olympijský kvalifikační turnaj
4 Německo - kvalifikován pro olympijský kvalifikační turnaj
5 Švédsko - kvalifikován pro olympijský kvalifikační turnaj
6 Chorvatsko - kvalifikován pro olympijský kvalifikační turnaj
7 Španělsko - kvalifikován pro olympijský kvalifikační turnaj
8 Egypt
9 Brazílie
10 Maďarsko
11 Island
12 Tunisko
13 Katar
14 Rusko
15 Makedonie
16 Chile
17 Argentina
18 Srbsko
19 Rakousko
20 Bahrain
21 Saudská Arabie
22 Korea
23 Angola
24 Japonsko - kvalifikováno pro OH 2020