EHF EURO 2020
EHF EURO 2020
WOMEN´S HANDBALL WORLD CHAMPIONSHIP  2019
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
5.3.2019 otevřeno: 1537 x

Češky sehrají přípravný turnaj v Poreči, chybět bude Luzumová

V polovině března se poprvé od prosincového šampionátu sejdou házenkářky na reprezentačním srazu. Tentokrát se ale tým Jana Bašného bude muset obejít bez Ivety Luzumové, momentálně druhé nejlepší střelkyně Ligy mistryň, a zkušené pivotky Aleny Šetelíkové. Pozvánku tak dostaly i některé hráčky širší nominace, celý výběr chce Bašný otestovat a herní formu družstva pak prověřit na přípravném turnaji v Chorvatsku.

Poprvé od prosince se reprezentační družstvo žen sejde 17. března v Olomouci. Z výběru, který se prezentoval na prosincovém EURU ve Francii bude na březnovém srazu chybět kapitánka Iveta Luzumová a pivotka Alena Šetelíková. „Nominace není úplně kompletní. Alena Šetelíková chybí kvůli pracovním povinnostem. Nemůžeme počítat s tím, že by se uvolnila teď v březnu i v květnu pro kvalifikaci, takže jsme se dohodli, že tento sraz vynechá,“ vysvětlil absenci Šetelíkové Bašný a k Ivetě Luzumové dodal: „Iveta byla zraněná, domluvili jsme se na volnu během tohoto srazu a není také jisté, jestli bude absolvovat květnový kemp a dvojzápas proti Černé Hoře. I proto teď budeme zkoušet variantu hry bez Ivety Luzumové, pokud by to bylo potřeba pro play-off kvalifikaci o mistrovství světa.“

Družstvo se tak v přípravě zaměří především na nastavení nových kombinací a herních systému, v nichž bude možné Ivetu Luzumovou nahradit. A následně si to ověří na přípravném turnaji v Poreči.

 

 

Souběh reprezentačních akcí ženského, juniorského a dorosteneckého výběru také zkomplikoval možnost posílit A tým v přátelském turnaji o mladé posily z juniorské kategorii. „S trenérem Peterem Sabadkou jsme se dohodli, že mu po testování nechám všechny juniorky k dispozici. Juniorský kemp začíná v úterý večer. Hráčky mají před sebou zajímavý turnaj, v Rusku je čekají výborní soupeři a mezinárodní konfrontace se stejně starými hráčkami, navíc s tím, že musí plnit ve svém týmu důležitou roli, to pro ně bude velikou zkušeností,“ vysvětlil Bašný, proč Mikulášková, Dvořáková a další talentované hráčky místo s ženami do Chorvatska pojedou s juniorkami do Ruska. Přitom právě tyto hráčky by podle Bašného měly v nejbližší době ženský tým posílit. „Od příští sezóny budou určitě zvány čím dál častěji,“ dodal Bašný.

 

Na turnaji v Poreči tým prověří svou hru bez Luzumové

Hráčky s v Olomouci sejdou v neděli, v pondělí podstoupí testování (podrobněji dále) a hned v úterý tým odcestuje do chorvatské Poreče, kde se od pátku do neděle poměří v přípravě s týmy Slovinska, Chorvatska a Rakouska.

Hlavním úkolem pro český tým bude právě sehrání nových herních variant a akcí bez Ivety Luzumové. „Chceme především zapracovat na naší obranné hře a zkusit najít systém, který by tomuto složení týmu vyhovoval. Budeme pracovat na zapracování některých hráček na pozici třetího a čtvrtého obránce. Například Konečná a Andrýsková, které na tomto postu mohou hrát a hrají na něm i v klubu. Budeme také pracovat na obraně jedna - pět, uvidíme, jak nám to bude fungovat a jestli to budeme moci využít při červnové kvalifikaci. Zápasy na turnaji v Chorvatsku už budeme zaměřovat na play-off dvojzápas s Černou Horou, zkusíme si vybrat některého ze soupeřů a namodelovat si naši obrannou hru směrem k červnovému dvojzápasu,“ přiblížil své plány Bašný a znovu připomněl: „Během kempu musíme zapracovat hlavně na naší útočné hře bez Ivety Luzumové, tedy pracovat s jinými středními spojkami. Vybereme takové herní situace, které budou vyhovovat hře týmu v tomto složení. Pokusíme se zjednodušit a zefektivnit naši hru v útočné fázi a rychlém útoku i návratu do obrany.“

Termín uprostřed vrcholících klubových soutěží není ideální pro to, aby všechny hráčky mohly odehrát turnaj ve velké zátěží tří zápasů ve třech dnech. Bašný je proto opatrný: „Proto vytvoříme skupinky hráček, každá bude vždy v některém zápase odpočívat. Většina hráček tak odehraje třeba jen dvě utkání.“

 

V Poreči bude Češkám Luzumová chybět. A možná nezasáhne ani do kvalifikačního dvojzápasu s Černou Horou.

 

Na turnaji se Češky utkají s Chorvatkami, které vypadly stejně jako český tým na šampionátu ve Francii v základní skupině, přičemž naposledy se oba celky utkaly v přípravě v listopadu v Chebu. Nedávnou zkušenost mají Češky i s druhým ze soupeřů – Slovinkami. „Se Slovinkami jsme se v červnu utkali o postup na EURO, je to družstvo, které je pro nás kvalitní soupeř a ukáže nám, jak na tom jsme,“ zmínil Bašný, jehož výběr se v Chorvatsku nakonec utká ještě s Rakouskem: „Rakousko se sice už dlouho nekvalifikovalo na žádnou akci, mají ale vždycky těžkou pozici v losu. Myslím si však, že na šampionátu by se Rakušanky neztratily, protože v kvalifikaci uhrály velmi dobré výsledky s Rumunskem a Ruskem. My s nimi máme v posledních asi čtyřech letech vyrovnanou bilanci a byť o tom evropský ranking nevypovídá, je to velmi kvalitní tým.“

 

Testování a celoroční příprava

Ještě před turnajem v pondělí 18. března podstoupí třiadvacet házenkářek kondiční a fyzické testy na olomoucké univerzitě Palackého. Toto prvotní testování je prvním krokem systematické a individuální přípravy jednotlivých hráček širší nominace. „Po mistrovství Evropy jsem navrhl, aby členky širších kádrů ženské, juniorské i dorostenecké reprezentace, tedy asi šedesát až sedmdesát hráček, absolvovaly testování, které by nám dalo určitý náhled na to, jak jsou hráčky fyzicky připravené na reprezentační kempy, jak moc mají natrénováno. Toto je první testování. Zúčastní se ho hráčky A týmu a některé juniorky, ostatní dorostenky a juniorky to čeká poté. Chceme dát hráčkám zpětnou informaci a radu, jak se mají individuálně připravovat mezi jednotlivými kempy a chceme si to podložit kvalitním testem. Navíc bychom si přáli, aby se toto testování opakovalo alespoň dvakrát do roka,“ vysvětlil záměr celého realizačního týmu reprezentací Bašný.

Testování proběhne na univerzitě Palackého v Olomouci, plně v režii odborníků z Fakulty tělesné kultury a sportu. „Je to vysoce moderní testovací středisko, kde se testují vrcholoví sportovci. Hráčky absolvují baterii funkčních testů, každá hráčka bude testována asi hodinu a půl. Výsledky bychom si pak měli vyhodnotit s kondičním trenérem a nastavit si další spolupráci a plán práce jednotlivých hráček. Házenkářky čeká i přednáška o správné regeneraci a stravování v podání odborníků z olomoucké fakulty. Toto jsou věci, kterými bychom chtěli zkvalitnit práci s týmem, aby hráčky dobře pracovaly nejen na kempu ale v průběhu celého roku,“ popsal Bašný.

 

Nominace pro přípravný kemp v Olomouci a mrzinárodní turnaj v Poreči, Chorvatsko 17. - 24. března 2019:

Brankářky: Satrapová Lucie (Issy Paris Hand/FRA), Kudláčková Petra (Kristianstad Handball Klubb/SWE), Mučková Hana (TJ Sokol Poruba)
Levá křídla: Malá Veronika (Issy Paris Hand/FRA), Mika Kristýna (Truchtersheim HB/FRA)
Levé spojky: Kordovská Kamila (HSG Blomberg-Lippe/GER), Jeřábková Markéta (ÉRD HC/HUN) – od 19. března 2019
Střední spojky: Marčíková Šárka (TV Nellingen/GER), Šustková Jana (DHK Baník Most)
Pravé spojky: Ryšánková Helena (HCM Baia Mare/ROM), Kovářová Sára (DHK Baník Most), Hrbková Michaela (Frisch Auf Göppingen, GER)
Pravá křídla: Zachová Dominika (DHK Baník Most), Knedlíková Jana (Györ Audi ETO KC/HUN) – od 19. března 2019
Pivoti: Adámková Petra (Frisch auf Göpingen/GER), Konečná Michaela (TJ Sokol Poruba), Andrýsková Veronika (TJ Sokol Poruba)

 

Hráčky nominované pro testování 17. a 18. března 2019 a náhradnice:

Jačková Eliška (Slavia Praha), Svobodová Magdalena (Slavia Praha), Dvořáková Veronika (DHK Baník Most), Smetková Valerie (TJ Sokol Poruba), Mikulášková Veronika (DHK Baník Most), Desortová Eliška (TJ Sokol Poruba), Galušková Veronika (Slavia Praha), Hurychová Markéta (DHK Zora Olomouc).

Fryčáková Tereza (Slavia Praha), Fryčáková Vendula (Slavia Praha), Křičková Monika (HC Zlín), Jungová Linda (DHK Baník Most), Novotná Sabrina (DHK Baník Most), Kvášová Hana (Sokol Písek).

 

Rozpis turnaje v Poreči 22. - 24. března 2019:

Pátek 22. 3.

Rakousko - Slovinsko 18.00

Chorvatsko - Česká republika 20.00

 

Sobota 23. 3.

Slovinsko - Česká republika 18.00

Chorvatsko - Rakousko 20.00

 

Neděle 24. 3.

Rakousko - Česká republika 14.00

Chorvatsko - Slovinsko 16.00