2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
22.1.2010 otevřeno: 1221 x

"Snažit se narušit první vlnu soupeře," hledá cestu na Maďary brankář Slabý

Do Rakouska přicestoval s týmem jako třetí brankář, na soupisce k utkání, na které může být napsána šestnáctka hráčů, se ale neobjevuje. Jak prožívá zápas českého celku brankář Miloš Slabý? Rozhovor s ním najdete v článku.

Původní zpravodajství: Lucie Kantůrková - Wiener Neustadt

 

Miloši, při zápasech sedíte s dalšími členy výpravy za jednou z branek. Jaký je to pocit dívat se na zápasy jen z tribuny, především zápas s Francií musel být hodně náročný...

"Je to tak. V zápase s Francií, přestože jsme v poločase prohrávali podobně jako se Španělskem, jsme pořád cítili, že existuje šance na zvrat. Koukat se na to z tribuny je samozřejmě úplně jiný pohled než být jako hráč na lavičce či na hřišti. Ale musím to brát jako divák, jako fanoušek. Šampionátem ale samozřejmě žiju, absolvuji s týmem všechny tréninky."

 

Pro španělského brankáře Sterbika skončil šampionát velice záhy. Zažil jste někdy podobnou situaci?

"Nevím přesně, jak ke zranění Sterbika došlo. Ale podle mne již musel být zraněný před zápasem a do utkání šel s tím, že uvidí, jak to dopadne. Ale určitě má před sebou ještě pár dalších akcí za španělský celek, i když si svoji premiéru samozřejmě představoval jinak. Mně se podobná situace stala před MS v Japonsku, kdy jsem si obnovil zranění kolene asi 14dní před šampionátem a na ten jsem pak již neodjel. Bohužel i tohle ke sportu patří."

 

Dnes nás čeká náročné utkání proti Maďarsku, dá se něco poradit českým brankářům?

"Asi těžko najdeme nějaký univerzální recept nebo radu, která by mohla zápas rozhodnout. Maďaři mají velkou sílu v první vlně rychlého protiútoku, v přihrávkách do křídel. Možná by byla šance snažit se přihrávku chytit, nebo nějakým jiným způsobem narušit jejich první vlnu. Znejistit brankáře nebo soupeřova hráče tím, že budou připraveni přihrávku zachytit."

 

Oproti českým hráčům v poli pak budou stát dva velice zkušení brankáři, Fazekas a Puljezevic. Dá se na ně najít nějaký recept?

"Každý z nich je jiný. Fazekas je pohyblivý brankář, některé jeho zákroky jsou velice extrémní, když má nohu v horním rohu a současně ruku zase v tom dolním. Když budou mít naši hráči možnost, je lepší si určitě počkat, co brankář udělá. Ale samozřejmě to se lehce říká.. Oproti tomu Puljezevic je poziční brankář, mohly by na něj platit střely na zem. Každopádně musíme počítat s tím, že tito brankáři nám něco chytí a nemá smysl se trápit tím, že člověk něco nedá. Zapomenout na to a jít beze strachu do další střely."

 

V islandském celku chytá Váš svěřenec Gústavsson, jak se Vám zatím líbí jeho výkony?

"Viděl jsem i některé jeho zápasy z přípravy, kdy hrál Island proti Španělsku, i v prvním zápase ve skupině chytal dobře. Mám z toho samozřejmě radost."

 

Na šampionátu je plno vynikajících brankářů, na které z nich by jsi diváky upozornil?

"Vedle Omeyera je to třeba Slovinec Škof. Ten odchytal oba zápasy výborně. A určitě i dánský brankář Hvidt. Nechytá sice celé zápasy, ale v rozhodujících momentech bude určitě Dánům oporou."

 

Všichni tři tito brankáři, ale i mnozí další včetně Galii a Štochla, nejsou typem bývalých "medvědů", kteří strážili házenkářské branky..

"Faktem je, že těch medvědů už dnes tolik není. Přibližuje se jim Sterbik, částečně Puljezevic. Ale v dnešní moderní házené převládají brankáři techničtější, pohyblivější než. tzv. jugoslávská škola stojacích gólmanů. Ti do poslední chvíle čekají, zatímco např. seveřané jsou pohyblivější."

 

Jak moc je u brankáře důležité chytit úvodní střely zápasu?

"To je hodně individuální. Samozřejmě je vždy příjemnější, když se první rány chytí. Ale tady jsou všichni brankáři zkušení a s takovou situací se potkali již mnohokrát. Čím dřív se do zápasu dostanete, tím je to jednodušší. Ale záleží také na tom, jaké branky dostanete, samozřejmě, když víte že jste střely měl chytit, psychiku to nahlodá."

 

 

 Miloš Slabý při jednom z tréninků ve Wiener Neustadtu

foto: Alex Wipf