2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
24.1.2010 otevřeno: 1484 x

"První půle byla skvělá," pochvaloval si Lipták

Čeští házenkáři dokázali dnes získat první dva body ve finálové skupině, když rozdílem dvou branek porazili tým Slovinska. Ve tváři trenéra Liptáka se tak zračila spokojenost a rozhovor s ním si můžete přečíst v článku.

Původní zpravodajství: Lucie Kantůrková - Innsbruck 

  

Stejně jako do zápasu s Maďarskem vstupovali čeští házenkáři i do úvodního střetnutí finálové skupiny se Slovinskem se stejnou a nutno podotknout i úspěšnou taktikou: "základem byla opět maximální práce v obranné fázi, která dokáže pomoci brankáři a také neustávající tempo hry směrem kupředu s maximálním rizikem."

Tato taktika přinesla českému celku v poločase devítibrankové vedení a již v průběhu první půle tak čeští trenéři mohli prostřídat čím dál tím více unavenější hráče základní sestavy. Do druhého poločasu pak nastoupila opět základní sestava s jediným cílem. "Chtěli jsme udržet dostatečný brankový náskok," řekl Lipták. To se ale Čechům příliš nedařilo a Slovinsko po deseti minutách snížilo na rozdíl pěti branek. "Na hřišti tak museli zůstat někteří hráči déle, než bychom si přáli," přiznal kouč.

Po prvním zápase se Španělskem vyjádřili trenéři svoji nespokojenost s českou defenzívou, výkony v obraně jim ale v dalších zápasech již udělali radost: "určitě jsme spokojenější. Špatný výkon v zápase se Španělskem přikládám na vrub i nerozehranosti, protože po návratu z Dánska jsme již neabsolvovali žádný přípravný zápas. Báli jsme se, aby se někdo další nezranil. S Francií jsme ale již podali výborný výkon a nastartovali tak dobrou defenzivní práci, ve které jsme pokračovali i dnes."

Přestože Slovinci v závěru mohutně dotahovali, na body jim jejich snaha nestačila. Češi si tak připsali další evropský skalp a zatímco Slovinsko náš tým porazilo v přípravném zápase, v ostrém startu měli navrch Češi. "Porazili jsme výborný evropský celek," pochvaloval si Lipták a dodal: "v první půli jsme předvedli světovou házenou. Ve druhé jsme již spíše než se soupeřem bojovali s vlastní únavou, z té pak pramenily i vyloučení."

Stejně jako v zápase proti Maďarsku, i tentokrát byl jedním z klíčových faktorů výkon brankáře. A naši trenéři sáhli proti poslednímu utkání ke změně, když v pátek výborného Galiu nahradil neméně dobrý Štochl. "Jeho nasazení mělo i taktické důvody. V Dánsku proti Slovincům chytal Galia a zápas se nám nepodařil podle představ, vsadili jsme tedy tentokrát na Štochla," vysvětil Lipták. Zároveň pochválil oba naše gólmany za sportovní formu, kterou momentálně mají a především za jejich výborný vztah: "oba si vzájemně přejí, to je velmi důležité."

Po přesunu do Innsbrucku absolvoval tým v olympijské hale jediný trénink. "Rozdělili jsme tým na dvě půle. První tvořili hráči, kteří nastoupili proti Maďarsku. Na ty čekala uvolňovací cvičení a nácvik útoku proti Slovincům. Druhá skupina společně s brankářem Štochlem podstoupila intenzivnější trénink, aby se dostali znovu do tempa," prozradil Lipták.

Trénink měli hráči původně absolvovat i zítra, ale s ohledem na velkou únavu jej trenéři nakonec zvažují: "rozhodujeme se mezi krátkým protažením a fotbalem a úplným volnem. Určitě se ale pobavíme o Polsku, které nás ve středu čeká, o jeho obraně 0:6 a brankáři Szmalovi."

Polsko čeká na české házenkáře v úterý od 20:15.

 

 

Trenér Martin Lipták na tiskové konferenci

foto: Alex Wipf