2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
25.1.2010 otevřeno: 1381 x

"Uděláme vše pro to, abychom lidi bavili dál," slibuje Jan Filip

Ve včerejším zápase proti Slovinsku vstřelil Jan Filip sedm branek z osmi pokusů. Na hřišti strávil téměř čtyřicet osm minut a po skončení utkání byl samozřejmě velice spokojený. Rozhovor s ním najdete v článku.

Původní zpravodajství: Lucie Kantůrková - Innsbruck

oficiální stránky EURO 2010 www.euro2010.at a www.ehf-euro.com

 

Honzo, první půle byla pro nás jako z říše snů a velmi rychle jsme si dokázali vybudovat výrazný náskok..

"Ani ve snu jsme nepředpokládali, že by utkání mohlo mít takto jednoznačný průběh. Ale díky tomu jsme jej nakonec dokázali dotáhnout do vítězného konce. Tým, který takto výrazně prohrává, pak stojí hodně sil utkání zdramatizovat a tak musím smeknout před Slovinci, že zápas nepoložili. Je to o morálce a oni se neustále snažili o vítězství. A my se musíme i nadále snažit, aby takové výpadky byly co nejkratší."

 

Každopádně dvoubranková výhra přinesla dva body, takže cíl byl určitě splněn?

"Samozřejmě. Je to pro nás super vítězství a kdyby nám před zápasem někdo řekl, že vyhrajeme o dva góly, budeme nadšení. Teď jsme samozřejmě také, ale víme, že ve druhé půli to nebylo ono. První poločas byl fantastický a i ve druhém jsme stav dlouho kontrolovali. Pak už nám možná trošku docházely síly, Filip Jícha odpočíval a byli jsme vylučovaní. Ale ustáli jsme to, i když s trochou nezbytného štěstí, a zaslouženě vyhráli."

 

Proti nám stál jeden z nejlépe hodnocených brankářů šampionátu Gorazd Škof. Připravovali jste se na něj najěk speciálně?

"To ne. Ale musím přiznat, že mně se osobně velmi líbí. Za poslední tři roky udělal velký skok, věří si a je jasnou jedničkou ve slovinském celku. V dosavadních zápasech byl vždy strůjcem vítězství svého týmu. Je jasný, že na každého jednou za čas přijde slabší chvilka, těžko se dá odehrát čtvrtý zápas v řadě na výbornou."

 

Díky vysokému vedení jsme si mohli dovolit prostřídat. Jak důležité je pro hráče základní lajny, aby si v zápase mohl odpočinout?

"Je to důležité pro nás i pro tempo hry. Je vždy lepší jít na pět minut vystřídat a pak jít čerstvý zpět. A samozřejmě je to důležité i pro hráče, kteří tolik nehrají, protože se klidně může stát, že budou muset nastoupit na celý zápas. Všichni podali výborný výkon a zápasem žili i ti, kteří se na hřiště nedostali. Každého hráče potřebujeme, protože v této fázi se s tempem hry, které praktikujeme, nedá odehrát utkání v šesti lidech."

 

Máme za sebou dva vítězné zápasy, jeden výborný poločas nad Francií. Takové výkony by měly určitě do týmu přinést psychickou pohodu...

"Je pravda, že jsme podruhé za sebou vyhráli a mělo by nás to zvednout. Ale musíme zůstat na zemi a nevytvořit na sebe žádný větší tlak. Je potřeba to brát zápas od zápasu a jít do něj bez nějakého většího stresu. Musíme zopakovat taktický výkon z posledních dvou utkání. Ale vše je jen sport, když se vyhraje nebo prohraje, nesmí se to přeceňovat."

 

V dalším zápase porazila Francie Německo a Polsko vyhrálo nad Španělskem. Jak byste zhodnotil tyto zápasy?

"Viděl jsem první zápas a tam zahráli Francouzi jako přes kopírák utkání se Španělskem. Znovu se ukázalo, že zatím nehrajou v optimální pohodě, ale důležité body vždy získají. Německo ukázalo svoji morálku, ty budou vždy kousat až do konce. Ve druhém utkání mne Polsko překvapilo, ale již delší dobu hraje nahoře a je schopné porazit kohokoliv."

 

Kdo ze šestice týmů by tedy podle Vás mohl proklouznout do semifinále?

"Pořád je to Francie, ta si to tou svou hrou doklepe až do semifinále. Druhý tým si netroufnu tipovat, porvat se o to může stále téměř kdokoliv. Nejlépe je na tom samozřejmě Polsko a kdyby nás porazilo, půjde do semifinále to. Ale my uděláme vše proto, aby se jim to nepovedlo."

 

Právě Polsko nás čeká v dalším zápase. Na co si u tohoto soupeře dát pozor?

"Hodně nebezpečné jsou spojky, oba Lijewští. To jsou komplexní házenkáři, kteří umí všechno. Dále Bielecki, ale u toho záleží na tom, jaký má zrovna den a já věřím, že naše obrana ho dokáže zastavit. Silná je i jejich hra přes pivota Jureckého. Polsko je v každém případě nebezpečný tým, ale pokud budeme hrát chytře a tak, jak jsme si řekli, máme určitě šanci."

 

Přestože do Innsbrucku nedorazilo tolik českých fanoušků, podpora od vašich příznivců doma je veliká...

"Dodává nám to ohromnou sílu, že na nás lidi myslí a že nám fandí. Kromě hokeje nemáme moc sportů, které by jezdily na vrcholné akce. Když se nám bude dařit, tak se lidi budou bavit a my uděláme vše proto, aby se bavili i dál."

 

Jan Filip je s 25vstřelenými brankami na čtvrtém místě mezi střelci šampionátu

foto: Alex Wipf