2020 Women´s EHF EURO
KVALIFIKACE NA ME 2020

Házená v TV

22. 02. 2020 18:50 hod. ČT Sport
HK FCC Město Lovosice - Talent M.A.T. Plzeň
27. 02. 2020 17:00 hod. ČT Sport
Sokol Nové Veselí - KH ISMM Kopřivnice
10. 03. 2020 20:15 hod. ČT Sport
HCB Karviná - Talent M.A.T. Plzeň
14. 03. 2020 17:50 hod. ČT Sport
HK FCC Město Lovosice - HCB Karviná
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
27.1.2020 otevřeno: 1087 x

Filip a Kubeš o EHF EURO 2020: Mladí potřebují získávat zkušenosti v kvalitních soutěžích, zkušené hráče nepůjde rychle nahradit

Dvanácté místo. Dobře fungující obrana, kvalitní výkony brankářů i chyby v útoku a nedostatek zkušeností. Trenéři Jan Filip a Daniel Kubeš se bezprostředně po skončení českého působení na šampionátu ve Vídni ohlédli za českým vystoupením. Co zaznělo?

 

Český tým odehrál na evropském šampionátu ve Vídni sedm utkání, zapsal si dvě výhry a pět porážek. V celkovém součtu to stačilo na konečnou dvanáctou příčku mezi čtyřiadvaceti účastníky evropského klání. Za českým výběrem skončily favorizované týmy Dánska a Francie, které nevybojovaly postup ze skupiny, před českým týmem naopak Bělorusko, Maďarsko nebo Rakousko.

 

Co řekli trenéři Jan Filip a Daniel Kubeš…

 

… o posledním zápasu s Německem

„Průběh posledního zápasu byl podobný těm dalším, které jsme na EURU odehráli. Některými fázemi jsme se soupeři byli schopní držet krok, ale ve druhém poločase prakticky vždycky přišel moment, kdy jsme udělali několik chyb za sebou. Na této úrovni je kvalita soupeřů taková, že chyby okamžitě potrestají. Proti Němcům to bylo typické. Dostali jsme se z tříbrankové ztráty prvního poločasu, dokonce jsme se dostali do vedení. Potom jsme ale udělali chyby a zápas byl rozhodnutý. Problém je, že se chyby opakují a nejsme schopní je na turnaji odstranit. Kvalita soupeřů je vysoká, ale náš tým má vždycky chuť se zlepšovat,“ řekl po zápase přímo ve Vídni trenér Daniel Kubeš.

 

 

…o konečném dvanáctém místě

„Zhodnotit 12. místo je takto hrozně těžké. Francie nebo Dánsko skončili za námi. Je to obrázek handballu? Těžko. Na druhou stranu jsme si v hlavní skupině rozhodně přáli vyhrát nějaký zápas, a to se nám nepodařilo. To, že jsme v další skupině nevyhráli, je realita. Na druhou stranu to, že na mistrovství jsme a že jsme postoupili ze základní skupiny, nebyla náhoda,“ uvedl dále trenér Kubeš.

„Vidím to podobně. Myslím si, že v našich silách bylo ještě jeden nebo dva zápasy vyhrát. Ale k tomu potřebujeme, abychom v rozhodujících momentech, kdy se zápas láme, buď dali góly nebo je ubránili a tím se nastartovali. To se nám povedlo s Makedonií nebo ve druhém poločase s Ukrajinou. Ale v dalších zápasech už se nám to nepodařilo. Přestože jsme tam měli velmi dobré fáze, kdy kluci bojovali a na hřišti nechali všechno, udělali jsme vždycky chyby, které nás sráží,“ doplnil druhý z trenérů Jan Filip.

 

...o zkušených hráčích a jejich budoucnosti v týmu

„Martin Galia, Ondra Zdráhala a Pavel Horák. Všichni tři zahráli výborný turnaj. Jsou nejstarší, ale pořád tým táhli. Zodpovědnost za výsledek leží na nich. Pro nás by byla obrovská ztráta, i kdyby skončil byť jen jeden z nich a je jedno kdo. Samozřejmě takovéto osobnosti, které v týmu fungují tak dlouho, nejde nahradit v rámci jednoho roku. Byla by to obrovská ztráta,“ zdůraznil Kubeš.

 

    …o dorůstajících posilách

„V posledních letech se nám dařilo zapracovávat mladé hráče, ale to ještě neznamená, že to budou táhnout. Navíc je potřeba, aby tito mladí hráči šli co nejdříve ven a hráli tam v kvalitních soutěžích. Potom se můžou stát oporami reprezentace, jako se stalo u Štěpána Zemana, který do reprezentace pořádně naskočil půl roku před EUREM 2018 a dnes to byl hráč, který odehrál na šampionátu suverénně nejvíc minut. Budou tady další. Solák, Patzel, Klíma… A určitě vidíme do budoucna pár dalších hráčů. Proto je pro nás důležité, aby zkušení hráči tady ještě nějakou dobu byli a předávali své zkušenosti nejen na hřišti, ale i mimo hřiště. Tým funguje svým vlastním způsobem, má svou kulturu a to není snadné nahradit,“ doplnil k budoucnosti týmu Jan Filip, který působí v Českém svazu házené jako vedoucí trenér talentované mládeže.

 

 

…o dobré obraně a sbírání zkušeností

„Až na jeden poločas zápasu s Běloruskem byla naše obrana jednoznačně základním stavebním kamenem naší hry. Brankáři snad kromě prvního zápasu odchytali skvělý šampionát a vůbec spolupráce obrany a brankářů fungovala. Problémy jsme měli v útočné fázi. Co možná rozhodlo některé zápasy, byla naše přesilová hra, která nebyla dobrá. Měli jsme také jeden zápas, kdy jsme dostali od Španělů řadu branek do prázdné branky. Možná jsme se během turnaje v oslabení trochu zlepšili,“ uvedl kouč Filip.

„Na hřišti je vidět rozdílná herní vyspělost. Naše chyby pramení z toho, že situace, které na hřišti vznikají, pro nás nejsou tolik známé. Ale to se dá odstranit jen tím, že kluci budou získávat další a další zkušenosti. Nebude však stačit, aby to bylo jen tady v národním týmu. Musí je sbírat každý den, každý týden! Je v zásadě nemožné, aby uspěli, když se jednou za rok setkají se stylem hry, který se praktikuje na vrcholných akcích. V současné době si neumím představit, jak by to mělo fungovat. Kluci se s tím musí setkávat pravidelně a my doufáme, že se podaří dostat se do takových soutěží, kde jsou situace podobné,“ doufá Kubeš.

 

 

…o srovnávání s EUREM 2018

„Není vůbec fér to srovnávat. Párkrát jsem se k tomu sám unáhlil, ale není to dobře. Na tom turnaji v Chorvatsku nám sedlo všechno. Tým je jiný. Jsou tu jiní hráči. Tým musí najít svou novou tvář a tu jsme přímo nenašli vy smyslu toho, že bychom se zbláznili a jeli na vlně, kterou jsme měli v Chorvatsku. Myslím si, že je to i tím, že hráči, kteří byli tady ve Vídni, jsou o něco mladší. Chyběl nám Jan Landa a vliv na tým měla i přítomnost Karla Nocara. Neříkám, že velký, ale vliv měla. Přesto si myslím, že jsme se od Chorvatska herně posunuli, i když ve výsledcích se to neukázalo. Určitě jsme se zlepšili v obraně a v určitých situacích má naše hra lepší strukturu. To je dlouhodobý proces. Doufáme, že ho urychlíme a že se se soupeři budeme schopní měřit. To se nám teď nepodařilo,“ uvedl Kubeš.

 

 

… o dalších cílech a postupu na mistrovství světa

„To je náš stabilní cíl. Pokud se nám podaří dostávat se stabilně na šampionáty, je šance, že se kluci dostanou do lepších soutěží, vyšší. To je náš cíl, ale současně je to taky trochu souboj s časem. Další kvalifikace je pro nás opravdu hodně důležitá,“ uzavřel Kubeš.

 

Výsledky českého týmu na EHF EURO 2020

Česká republika – Rakousko 29:32

Česká republika – Severní Makedonie 27:25

Ukrajina – Česká republika 19:23

Španělsko – Česká republika 31:25

Bělorusko – Česká republika 28:25

Chorvatsko – Česká republika 22:21

Česká republika – Německo 22:26

 

Konečné pořadí EHF EURO 2020

1. Španělsko
2. Chorvatsko
3. Norsko

4. Slovinsko
5. Německo
6. Portugalsko
7. Švédsko
8. Rakousko
9. Maďarsko
10. Bělorusko
11. Island
12. Česká republika
13. Dánsko
14. Francie
15. Severní Makedonie
16. Švýcarsko
17. Nizozemsko
18. Černá Hora
19. Ukrajina
20. Srsko
21. Polsko
22. Rusko
23. Bosna a Herzegovina
24. Lotyšsko

 

 

Statistické úspěchy českého týmu

Ondřej Zdráhala ale vybojoval vysokou pozici ve statistikách šampionátu. S 37 vstřelenými brankami se udržel na sdíleném pátém místě mezi evropskými kanonýry (dělí se s Artsemem Karalekem z Běloruska), lepší než on byli jen Sagosen (65 branek), Vailupau (47 branek), Bilyk (46 branek) a Dolenec (42 branek). Ve střelecké TOP 20 je ale Zdráhala jediným českým zástupcem.

Stanislav Kašpárek pak udržel svou druhou pozici ve statistice nejrychlejších střel. Jeho ránu o rychlosti 140 km/h překonal jen Filip Taleski (Severní Makedonie) se střelou 141 km/h.

Mezi brankáři patří 14. místo Martinu Galiovi. Jeho úspěšnost na šampionátu dosáhla 30 %, vychytal 42 střel ze 139 na něj mířených pokusů v 7 zápasech.

 

Nejlepší střelci české reprezentace v tabulce evropských střelců

5. místo Ondřej Zdráhala 37 branek, z toho 14 7m hodů, 59 střel

21. místo Stanislav Kašpárek 29 branek, 57 střel

41. místo Tomáš Babák 22 branek, 42 střel

72. místo Jakub Hrstka 17 branek, 22 střel

128. místo Roman Bečvář 10 branek, 14 střel