2020 Women´s EHF EURO
KVALIFIKACE NA ME 2020

Házená v TV

22. 02. 2020 18:50 hod. ČT Sport
HK FCC Město Lovosice - Talent M.A.T. Plzeň
27. 02. 2020 17:00 hod. ČT Sport
Sokol Nové Veselí - KH ISMM Kopřivnice
10. 03. 2020 20:15 hod. ČT Sport
HCB Karviná - Talent M.A.T. Plzeň
14. 03. 2020 17:50 hod. ČT Sport
HK FCC Město Lovosice - HCB Karviná
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
11.2.2010 otevřeno: 2130 x

"Dělám vše pro to, abych se vrátil silnější než předtím," říká Pavel Horák

Český celek se bez něj na evropském šampionátu musel obejít a další ostrá spojka mu v Rakousku určitě chyběla. Od jeho operace uběhlo v neděli pět měsíců, ale jeho start v Bundeslize je zatím nejistý. O kom je řeč? Samozřejmě o českém reprezentantovi Pavlu Horákovi.

foto k článku: Alex Wipf a Hynek Sladký

 

Pavel Horák se zranil v průběhu přípravného utkání v dresu svého klubu Göppingen. Přestože první diagnózy zněly optimisticky, nakonec se ukázalo, že má přetržený přední zkřížený vaz. Pro český celek to byla první vážná rána na jeho cestě k evropskému šampionátu. Nyní má Pavel Horák něco přes pět měsíců po operaci, která mu byla provedena 7. září na klinice v Ausburgu, a my jsme si jej přizvali k rozhovoru.

 

Pavle, vraťme se na začátek září, kdy jste se podrobil operaci zraněného kolene. Jaké byly Vaše bezprostřední pocity po jejím absolvování?

"Po operaci jsem jen ležel a spal, nic jsem necítil, protože mi do nohy dva dny pumpovali anestetikum. Nohu jsem měl pořád v ortéze a nemohl ji pokrčit. V Ausburgu jsem pobyl čtyři dny, dvakrát denně za mnou docházel fyzioterapeut, cvičil jsem na električké dlaze a absolvoval lymfodrenáž. A v noci jsem koukal na US Open :) Prakticky jsem si na nic nemohl stěžovat, soukromá klinika by se dala přirovnat téměř k hotelu, na pokoji minibar a oběd nebo večeři jsem si mohl vybrat z pěti nabízených vaiant."

 

Jak probíhala další léčba po odchodu z kliniky v Ausburgu?

"Převezli mne na rehabilitační kliniku Donaustauf u Regensburgu, kde jsem strávil tři měsíce. Překvapilo mne, jak brzo jsem začal se stabilizačními cviky na poraněné koleno. Nechtěl jsem tomu věřit, myslel jsem, že si ze mne lékaři dělají srandu. Ale oni to mysleli vážně a tak jsem již dva týdny po operaci cvičil. K tomu se přidali další lymfodrenáže, aby mi rychleji zmizel otok."

 

Potkal jste se zde s nějakými dalšími sportovci?

"Ano a dokonce tu byli i Češi. Seznámil jsem se zde s Jirkou Kladrubským ze Sparty, to je skvělý kluk. A byl tu i Fenin, který hrával fotbal v Teplicích. Kromě nich jsem potkal například Mira Klose nebo i Borise Beckera."

 

Před svátky jste byl propuštěn "domů". Jaký průběh měla Vaše další léčba?

"Přes Vánoce mají na rehabilitační klinice zavřeno, tak jsem musel domů a kapra i salát dělat sám :) Začal jsem trénovat s atletickým trenérem a koleno se nehoršilo, tak již nebyl důvod se zpět do Regensburgu vracet. Nyní pokračuji v tréninku, střídám posilovnu, běhání, občas nějaké sprinty a specifické pohyby pro házenou. S klukama jsem v hale jen občas, sem tam si popoběhnu a vystřelím, ale víc nic."

 

Kdy Vám doktoři řekli, že byste se mohl již více zapojit do házenkářských tréninků?

"Při optimálním vývoji tohoto zranění a jeho následné rekonvalescence se počítá s pěti až šesti měsíci. Ale je to hodně o osobním pocitu, zapojím se až sám budu cítit, že jsem připraven. Střídají se lepší i horší dny, ale vše je na dobré cestě. Noha reaguje na zátěž dobře, ale přeci jen mám ještě rozdíl mezi svaly na levé a pravé noze. Ta operovaná zaostávala minulý týden o čtyři centimetry."

 

Jak se těšíte na to, až zase začnete hrát? A jak se chovají v klubu, nepociťujete, že by přeci jen rádi, abyste už nastoupil?

"Těším se jako děti na Vánoce, už se těším, až si do někoho bouchnu :) Všechny záležitosti konzultuji s atletickým trenérem, fyzioterapeutem a doktorem. Vedení a trenér vše akceptuje a mám jejich důvěru. A jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré. Musím přiznat, že takhle profesionálně jsem na sobě sám nikdy předtím nepracoval. Pokud tohle zranění něčemu pomohlo, tak tomu, že jsem změnil přístup ke svému tělu. Snad to tak zůstane i poté co se vrátím."

 

Přemýšlíte již nad tím, jaké to asi bude až budete moci nastoupit? Zda se vůbec do hry dostanete? Na Vašem postu hrají německý reprezentant Lars Kaufmann a Drasko Mrvaljevic.

"Tuhle otázku si pokládám často, ale zatím na ni nedokážu odpovědět. Je jasné, že když se opět zapojím do hry, tak budu hrát jen krátké časové úseky. Především hlava musí být připravena, o svoje výkony strach nemám. Dělám vše proto, abych se vrátil silnější než kdy předtím. Nejsem v Německu proto, abych seděl na střídačce nebo na tribuně. Netrénuji teď proto, abych potom odpočíval."

 

Jak je to s výdaji na Vaši léčbu?

"Část platí pojišťovna, která hradí všechny poplatky a lékařské zákroky, které souvisejí s pracovním úrazem. Další část soukromá pojišťovna, u které jsem jsem já osobně pojištěný. Klub momentálně nic netratí, jen moje služby. Platit budou až zase začnu hrát."

 

V Rakousku před nedávnem skončilo ME, kterého jste se nemohl zúčastnit. Jaké jste prožíval při šampionátu pocity?

"Celkem normální. Už od léta jsem věděl, že nebudu hrát, tak jsem se s tím smířil. Nemá smysl někoho nebo něčeho litovat. To by pak všichni museli litovat třeba Davida Juříčka, který se kvůli zranění také nemohl zúčasnit. I o tom je sport, člověk si zranění nevybírá, najde si vás samo."

 

A jak se Vám líbilo vystoupení českého celku?

"Bohužel jsem moc zápasů neviděl, většinou jsem trénoval. Ale výsledky i všechny články jsem pravidelně sledoval. Po každé prohře jsem byl zklamaný jako kluci, vždy jsem věřil, že příští zápas zvládnou. Škoda zápasů s Francií a Polskem. A když mi řekli, že jsme na konci mohli Francii i porazit, bylo mi té prohry strašně líto."

 

Neřekl jste si třeba, kdybych tam hrál já, mohl bych zrovna ten jeden gól navíc dát?

"Ne, to jsem si neřekl ani jednou, takový nejsem. My máme kluky, kteří umí hrát házenou. Každý z nich vydal ze sebe to nejlepší, tak jako bych to udělal i já. Takže je jedno, jestli jsem tam byl nebo ne."

 

Jak zhodnotili naše vystoupení Němci? Většina názorů byla takových, že jsme na ME překvapili..

"Já si nemyslím, že jsme překvapili. Vím, jak kvalitní družstvo máme a jsem přesvědčen, že k ještě lepšímu umístění chybalo trochu štěstí navíc. Všichni, se kterými jsem se tu bavil, kluky chválili a to po právu!"

 

Nejbližší akcí reprezentace je dubnový turnaj. Co tato akce a účast Pavla Horáka na ní?

"Tak to se nejdřív musím zeptat hlavy a kolene :)) ..(po chvilce) hlava říká, že by ráda jela, ale koleno si ještě není jisté. Zeptejte se mne tak za měsíc, to už budu chytřejší."

 

Poslední den šampionátu v Rakousku proběhl los dvojic pro play-off o MS 2011. Naším soupeřem bude Srbsko, jaké na něj máte vzpomínky?

"Je to potřetí za čtyři roky, co proti nim hrajeme. Ale dokázali jsme si, že když se nám daří, bez problémů přes ně přejdeme. A když se nedaří, tak smolně prohrajeme o branku :) Je to silný soupeř, ale rozhodně hratelný. Jsem přesvědčený, že my máme lepší družstvo, ale bude to boj."

 

Děkujeme za rozhovor a přejeme úspěšný a brzký návrat na palubovky.