2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
25.3.2020 otevřeno: 269 x

EHF zveřejnila alternativní terminář mezinárodních zápasů, házenkářky by se o EURO 2020 utkaly na turnaji, muži proti Černé Hoře až na konci června

Ve světle pandemie onemocnění COVID-19 Evropská házenkářská federace rozhodla o odložení všech evropských házenkářských soutěží v měsících duben a květen. Jako poslední termín pro teoretickou možnost restartování házenkářských zápasů, pokud to situace v Evropě dovolí, navrhuje EHF následující termínový scénář. Podle něj by české reprezentantky mohly zabojovat o účast na EHF EURO 2020 se soupeřkami na turnaji hraném na jednom místě v prvním červnovém týdnu, muži by se o lístek na světový šampionát v Egyptě utkali s Černou Horou až na přelomu června a července. Přesunuty byl i termín EHF Championship mužů do 20 let, kterého se zúčastní čeští junioři nebo čtvrtfinále Challenge cupu, v němž čeksou házenou reprezentují týmy Dukly Praha a HCB Karviná.

 

Globální rozšíření koronaviru vrhlo stín nejistoty na nejbližší budoucnost evropské házenkářské sezóny 2019/2020. Ve světle pandemie a rozličných kroků jednotlivých vlád evropských států není jasné, kdy se utkání budou moci odehrát. V této situaci se EHF jako rozhodující orgán evropské házené rozhodla stanovit potenciální plán pro restartování evropské házenkářské sezóny. Přestože je tento plán v tuto chvíli čistou teorií, předpokládá odehrání zbývajících utkání především v červnu 2020.

„Současná situace znemožňuje odehrání jakýchkoliv házenkářských soutěží v nadcházejících týdnech,“ konstatoval ve středu prezident EHF Michael Wiederer. „V tuto chvíli je řada důležitějších věcí, na něž bychom měli soustředit svou pozornost, než je sehrání házenkářských zápasů. Přesto je řada důvodů pro přípravu alternativních scénářů. Na tom pracujeme,“ dodal Wiederer. 

Tento scénář stanovuje, že v dubnu a v květnu nebudou pod záštitou EHF odehrána žádná utkání. První zápasy by se mohly odehrát na začátku června 2020. Harmonogram akcí EHF uvádíme níže.

Český svaz házené přijímá nový materiál EHF jako důležitý podklad pro další postup a to jak v oblasti reprezentací, tak v oblasti nejvyšších soutěží. „Český svaz házené vítá informaci EHF o aktuální stavu organizace soutěží řízených EHF, která přišla dříve než avizovaného 12 dubna. Samozřejmě chápeme, že tato informace není a ani nemůže být finální a závazná. V červnu, tedy v době případného konání uvedených akcí EHF, bude totiž s největší pravděpodobností v jednotlivých zemích odlišný přístup vlád k akcím podobného typu. A to bude mít dozajista vliv na rozhodování EHF o jejich osudu. Nicméně fakt, že soutěže EHF se neuskuteční ani v dubnu, ani v květnu, a jsou známé termíny do kdy EHF nejpozději může přesunuté akce definitivně zrušit, jsou pro nás cenné. Eliminují totiž některé scénáře dokončení našich nejvyšších soutěží,“ řekl prezident svazu Jaroslav Chvalný.

Pro každý z červnových soutěžních týdnů připravila EHF rovněž přehled nejzazších termínů pro případné zrušení soutěže. Plán rovněž zahrnuje proceduru pro další postupy kvalifikací založených na sportovních výsledcích dosud odehraných kol.

V následujícím přehledu jsou tučně zvýrazněny akce, v nichž nastupují české reprezentační týmy nebo české házekářské kluby.

 

Přehled soutěží EHF pro červen/červenec 2020

Týden 1 (1. – 7. června)

EHF EURO 2020 žen – kvalifikační kola 3 až 6 budou sehrána turnajovým způsobem na jednom místě (středa až neděle). Nejzazší termín pro zrušení těchto zápasů ze strany EHF je 15. května 2020.

Challenge Cup mužů – čtvrtfinále – první kolo středa/čtvrtek, odvety sobota/neděle

VELUX EHF Liga mistrů – nejlepších 16 týmů – první kolo středa/čtvrtek, odvety sobota/neděle

Pohár EHF mužů – skupinová fáze – 5. kolo středa/čtvrtek, 6. kolo sobota/neděle

 

Týden 2 (8. – 14. června)

Nejsou plánována žádná utkání.

 

Týden 3 (15. – 21. června)

Mistrovství světa mužů Egypt 2021 – play off kvalifikace fáze 1 – první zápas středa/čtvrtek, odvety sobota/neděle

DELO EHF Liga mistrů žen – čtvrtfinále (první zápas středa/čtvrtek, odveta sobota/neděle)

Pohár EHF žen a Challenge Cup žen – předpoklad formátu Final4 na jednom místě ve dvou hracích dnech

Poslední termín pro zrušení těchto utkání ze strany EHF je 29. května 2020.

 

Týden 4 (22. – 28. června)

Challenge Cup mužů – předpoklad odehrání ve formátu Final4 na jednom místě ve dvou hracích dnech

VELUX EHF Liga mistrů – čtvrtfinále – první zápas středa/čtvrtek, odveta sobota/neděle

Pohár EHF mužů – čtvrtfinále – první zápas středa/čtvrtek, odveta sobota/neděle

Nejzazší termín pro zrušení těchto zápasů ze strany EHF je 5. června 2020.

 

Týden 5 (29. června – 5. července)

Mistrovství světa mužů Egypt 2021 – play off kvalifikace fáze 2 – první zápas středa/čtvrtek, odvety sobota/neděle

Nejzazší termín pro zrušení těchto utkání ze strany EHF je 12. června 2020.

 

Další předběžné termíny:

EHF EURO 2020 mužů do 20 let (Rakousko a Itálie), EHF Championship mužů do 20 let (Bosna a Hercegovina a Lotyšsko) odloženy na termín 13. – 23. srpna 2020, paralelně s EHF EURO mužů do 18 let (Slovinsko) a EHF Champioship mužů do 18 let(Bulharsko, Severní Makedonie a Černá Hora)

VELUX EHF Final4 in Kolíně n. R. 22. a 23. srpna 2020

EHF Cup Finále v Berlíně 29. a 30. srpna 2020

DELO EHF Final4 v Budapešti 5. a 6. září 2020