2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
26.3.2020 otevřeno: 710 x

Nabitý červen. Co říkají reprezentační trenéři na nové plány EHF?

Nový harmonogram soutěží řízených EHF nastínil červnový házenkářský program. Ten by vedle českých klubů nastupujících do čtvrtfinále Challenge Cupu zasáhl především české reprezentantky a reprezentanty. Co na možný scénář říkají reprezentační trenéři?

 

České reprezentantky mají kvalifikaci o EHF EURO 2020 dobře rozehranou. Na podzim vybojovaly ve dvou odehraných zápasech dvě vítězství – doma vyhrály nad Portugalskem, dva body si přivezly ze Severní Makedonie. Proti Švédsku měly házenkářky nastoupit v březnu nejprve doma a poté na severu Evropy a na přelomu května a června se pak měly poměřit v odvetách znovu s Portugalskem a se Severní Makedonií. Teď je všechno jinak. Pokud to bezpečnostní situace v Evropě a nařízení vlád jednotlivých států umožní, měla by se zbývající čtyři utkání kvalifikace odehrát turnajovým způsobem. Všechny čtyři týmy by se měly setkat na jednom místě a od středy do neděle sehrát všechna zbývající utkání.

„Z taktického hlediska samozřejmě mimo jiné záleží na tom, kde by se turnaj odehrál. Ovšem jako klíčové vidím to, že by hráčky měly odehrát čtyři utkání v pěti dnech, a to možná po dvou měsících prakticky bez možnosti tréninku. Z tohoto pohledu mi to připadá jako hazard se zdravím hráček,“ reagoval krátce po zveřejnění nového možného scénáře trenér české ženské reprezentace Jan Bašný.

 

 

Současně upozornil, že s ohledem na odlišná nařízení v jednotlivých zemích by také možnosti pro přípravu jednotlivých týmů nebyly férové. „Podmínky pro přípravu by v jednotlivých zemích byly velmi nevyrovnané. Některé federace by možná mohly připravit pro reprezentace několikatýdenní kempy, ale především v různých zemích jsou v současné situaci různé podmínky pro trénování a sportovní přípravu vůbec. Navíc hráčky jsou zaměstnankyněmi klubů a záleželo by tak právě na klubech, zda by hráčky pro delší reprezentační přípravu uvolnily,“ rozmýšlí Bašný.

Pokud by situace v Evropě neumožnila v červnu turnaje odehrát, mohlo by pak dalším scénářem pro rozklíčování ženské kvalifikace podle EHF určení postupujících podle dosud odehraných zápasů. A tam si Češky vedly dobře, ve své kvalifikační skupině jsou už teď druhé. „Věřím ale, že bychom si to i na hřišti dále uhráli. Ve všech kvalifikačních skupinách zatím vedou týmy z prvního a druhého koše. Ani jeden z týmů ze třetího nebo čtvrtého koše v prvních dvou kolech kvalifikace body neuhrál, takže současné výsledky kvalifikačních skupin odpovídají rankingu EHF a pozicím týmů v koších kvalifikačního losu, takže i toto řešení by bylo do jisté míry spravedlivé,“ doplnil Bašný.

 

Proti Černé Hoře až na přelomu června a července

Nový program EHF zasáhl i do možných plánů mužské reprezentace. Tým mužů měl původně kvalifikační dvojzápas druhé fáze kvalifikačního play off o postup na mistrovství světa proti Černé Hoře odehrát na začátku června v termínu od 5. do 11. června. Podle nového plánu ale bude v červnu nejprve třeba odehrát první fázi kvalifikace, v níž se utká osm nejhůře hodnocených evropských týmů kvalifikace a až poté se bude moci odehrát druhá část kvalifikace, do níž nastupuje i český tým. A ta se tak odsouvá do termínu na přelomu června a července.

„Pořád je to ale co by - kdyby. Vidím to tak, že se EHF samozřejmě snaží vytvořit plán, aby se mohlo dohrát co nejvíce soutěží, včetně Ligy mistrů, Poháru EHF nebo samozřejmě také ženské kvalifikace, a nakonec se všechno nahromadilo na červen. Při současné situaci si osobně neumím představit, že se to všechno dohraje. Zatím je to ale doba pořád dost vzdálená, do začátku června jsou ještě dva měsíce a situace se ještě může výrazně změnit,“ komentoval novinky EHF trenér reprezentace mužů Jan Filip.

„Diskutovali jsme to s Danem Kubešem. Pro nás je reálnější se během června na tento termín připravovat. Počítali jsme s tím, že se náš termín může přesunout. Úplně optimální to pro nás ale není ani tak. Některé národní soutěže byly ukončeny, o vývoji v některých dalších zemích se jedná. Pro nás je důležité, abychom hráče měli před kvalifikací k dispozici, ale Dukla a Karviná by podle tohoto plánu hrály v červnu Challenge Cup a jeden z této dvojice by postoupil do nově zřízeného Final4. To by se mělo odehrát o víkendu před tím, než bychom měli sehrát kvalifikační zápasy proti Černé Hoře a ve stejném termínu by také měl nastoupit do čtvrtfinále Ligy mistrů Pavel Horák. Standa Kašpárek nebo Ondřej Zdráhala by se do tohoto čtvrtfinále měli probojovat také, pak bychom tyto hráče neměli v přípravě k dispozici. Ale opět předbíháme,“ hodnotí čerstvé plány EHF na možné dohrávky Jan Filip.

Tým se snaží flexibilně reagovat, trenéři ale ví, že se situace může ještě jakkoliv proměnit. „Naše plány se teď snažíme předběžně upravit tak, abychom přípravu posunuli z května na červen a abychom před kvalifikací absolvovali ideálně dvě soustředění po pěti dnech. Věříme, že toto by bylo za daných okolností nejoptimálnější řešení. Samozřejmě je také otázka, kdy se hráči dostanou ve svých klubech do haly, zda by je kluby k přípravě uvolnily a v jaké formě by hráči na sraz dorazili,“ přiblížil další proměnné dalšího vývoje trenér Jan Filip a dodal: „Stále jsou to všechno plány, které musíme řešit operativně a musíme být připravení na různé varianty.“

 

 

Přehled soutěží EHF pro červen/červenec 2020

Týden 1 (1. – 7. června)

EHF EURO 2020 žen – kvalifikační kola 3 až 6 budou sehrána turnajovým způsobem na jednom místě (středa až neděle). Nejzazší termín pro zrušení těchto zápasů ze strany EHF je 15. května 2020.

Challenge Cup mužů – čtvrtfinále – první kolo středa/čtvrtek, odvety sobota/neděle

VELUX EHF Liga mistrů – nejlepších 16 týmů – první kolo středa/čtvrtek, odvety sobota/neděle

Pohár EHF mužů – skupinová fáze – 5. kolo středa/čtvrtek, 6. kolo sobota/neděle

 

Týden 2 (8. – 14. června)

Nejsou plánována žádná utkání.

 

Týden 3 (15. – 21. června)

Mistrovství světa mužů Egypt 2021 – play off kvalifikace fáze 1 – první zápas středa/čtvrtek, odvety sobota/neděle

DELO EHF Liga mistrů žen – čtvrtfinále (první zápas středa/čtvrtek, odveta sobota/neděle)

Pohár EHF žen a Challenge Cup žen – předpoklad formátu Final4 na jednom místě ve dvou hracích dnech

Poslední termín pro zrušení těchto utkání ze strany EHF je 29. května 2020.

 

Týden 4 (22. – 28. června)

Challenge Cup mužů – předpoklad odehrání ve formátu Final4 na jednom místě ve dvou hracích dnech

VELUX EHF Liga mistrů – čtvrtfinále – první zápas středa/čtvrtek, odveta sobota/neděle

Pohár EHF mužů – čtvrtfinále – první zápas středa/čtvrtek, odveta sobota/neděle

Nejzazší termín pro zrušení těchto zápasů ze strany EHF je 5. června 2020.

 

Týden 5 (29. června – 5. července)

Mistrovství světa mužů Egypt 2021 – play off kvalifikace fáze 2 – první zápas středa/čtvrtek, odvety sobota/neděle

Nejzazší termín pro zrušení těchto utkání ze strany EHF je 12. června 2020.

 

Další předběžné termíny:

EHF EURO 2020 mužů do 20 let (Rakousko a Itálie), EHF Championship mužů do 20 let (Bosna a Hercegovina a Lotyšsko) odloženy na termín 13. – 23. srpna 2020, paralelně s EHF EURO mužů do 18 let (Slovinsko) a EHF Champioship mužů do 18 let(Bulharsko, Severní Makedonie a Černá Hora)

VELUX EHF Final4 in Kolíně n. R. 22. a 23. srpna 2020

EHF Cup Finále v Berlíně 29. a 30. srpna 2020

DELO EHF Final4 v Budapešti 5. a 6. září 2020